Zoom Chromebook’larda Aşamalı Web Uygulamasına Geçiyor

Chromebook’larda Zoom, Windows ve diğer platformlarda kullanılan birçok Zoom özelliği olmadan kullanılmaya başlandı ancak Aşamalı Web Uygulaması’nın (PWA) piyasaya sürülmesinin ardından diğer platformlardaki özellikleri de kullanmak mümkün. Artık Zoom, Chromebook’larda varsayılan olarak Aşamalı Web Uygulaması’na geçiyor.

PWA’lar, işletim sistemine kurulabilen, uygulama benzeri bir deneyim sunan web uygulamalarıdır ve web tarayıcıları, Chrome OS ile aynı teknolojiyi kullanır.

Zoom Aşamalı Web Uygulaması, eski Chrome uygulaması üzerinde önemli bir yükseltme olarak 2021’de ChromeOS’ta kullanıma sunuldu. Tamamen yeni bir arayüz, arka plan değiştirme, tepkiler gibi özellikler ve daha fazlası uygulamaya geldi; başta boş ekranlar ve galeri görünümünün büyük ölçüde kısıtlanması da dahil olmak üzere kayda değer sorunları istikrarlı bir şekilde iyileşti.

Bir toplantıya bağlantı yoluyla katılmaya çalışan Chromebook sahipleri, Chrome Web Mağazası’ndan Zoom uygulamasını yüklemelerini isteyen aşağıdaki sayfayı görmekteydi. Bu uygulama, geçtiğimiz ağustos ayında resmî olarak kapatılsa da sayfa bir süre olduğu gibi kaldı.

Kasım 2021

Bu ay itibariyle Zoom, Chromebook’larda varsayılan PWA bağlantısı aracılığıyla bir toplantıya katılma sürecini yeniledi. Sayfada artık PWA’ya giden belirgin bir “Toplantıyı Başlat” düğmesi ve kullanıcıların “Tarayıcınızdan Katıl” olanağı sağlayan ikinci bir bağlantısı var.

Kasım 2022

Zoom PWA ile cihazınıza yüklerken yeni bir simge, işaret dili tercümesi için destek, toplantı sohbetinde dosya gönderme ve çok sayıda başka iyileştirme de geçtiğimiz aylardan itibaren gelmekte.

Bir yanıt yazın