//

EA, The Sims 4’teki NSFW İçeriğine Savaş Açtı

The Sims 4, Sims 4 galerisindeki özel karakterler, odalar ve evler aracılığıyla yaratıcılıklarını ortaya çıkarmak için çalışan, gelişen bir içerik oluşturucu topluluğuna sahip. Ancak EA ve Maxis bu çabaları memnuniyetle karşılamaya devam etse de artık “kabul edilemez” içeriği ayıklamak için getirilen daha güçlü filtrelerle içerik denetimini sıkılaştırıyor.

VG247 tarafından tespit edildiği üzere The Sims 4’e gelen son güncelleme, galeri yüklemeleri üzerindeki kontrolleri güçlendirmek için tasarlanmış “Galeri Küfür Filtresi” güncellemesi. Güncellemeyle ilgili yazılan yazıda “The Sims 4, oluşturma galerisindeki NSFW içeriğini azaltmak için artık iyileştirilmiş küfür filtrelerine sahip hale getirilmiştir.” şeklinde ifade ediliyor.

EA en son yama notlarında, “The Sims 4 Gallery’ye yüklenen kabul edilemez içeriğin farkındayız ve bazı seçilmiş örnekler gördük. Ekibimiz, bunun gelecekte tekrarlanmasını önlemeye yardımcı olmak için küfür filtresini inceledi ve önemli güncellemeler yaptı. Oyuncularımız için güvenli ve yaratıcı bir ortam sağlayabilmemiz için bu uygunsuz yüklemeleri belirlememize yardımcı olan topluluğun dikkatine minnettarız. Ortaya çıkan sakıncalı içeriği hızlı bir şekilde yayından kaldırarak, tekrarlayan suçluları tespit edip kaldırarak ve herhangi bir güncelleme yapılması gerekmesi ihtimaline karşı küfür filtresini düzenli olarak gözden geçirerek üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” diye belirtti.

Bu aşamada, sıkılaştırılan filtrenin belirli bir olayla mı yoksa bir dizi olayla mı ilgili olduğu net değil. Ancak bazı oyuncuların genç oyuncuların görmemesi gereken mevcut sınırları aşmadan yükleyebildiği görülüyor.

Kotaku’ya göre daha katı filtreye yol açan olaylar, muhtemelen oyuncuların battaniyeler ve giysiler üzerinde herkesin ücretsiz olarak indirebileceği NSFW görüntüleri oluşturmak için özel dokular ve renk araçları kullanmasını içeriyordu. İçerik oluşturucuların yaratımları için hâlâ Sims 4 motorunun sınırları içinde çalışmaları gerekse de bu yine de hayal gücüne bolca alan bırakıyor.

İleride EA, daha geniş kitlelere ulaşmadan önce bu içeriği kaldırmayı umuyor. Ancak şirket, küfür filtresinin tam olarak nasıl sıkılaştırıldığını belirtmese de. Durum ne olursa olsun, muhtemelen NSFW içeriği ve resimlerin yüklenmesi ileride çok daha zor olacaktır. EA, bu kreasyonları gören tüm oyuncuları oyunun moderasyon ekibiyle işaretlemeye teşvik etti.

Bir yanıt yazın