fbpx

Ergenlerde Çağın Hastalığı: “Teknoloji Bağımlılığı”

Gönderen dijital iyidir
1 dk Okuma Süresi

Küreselleşmeyle beraber daha da yaygın hale gelen internet ve sosyal medya gibi teknolojilerin kullanımı ergenlerde bağımlılığa neden oluyor.

İletişim ve teknoloji araştırmalarına göre 21’nci yüzyıl gerçekliği içerisinde herkes tarafından internet ve sosyal medya gibi teknolojiler toplumsal yapı içerisinde en çok ergenleri etkiliyor. Bilim insanlarına göre ergenlik dönemi internet, sosyal medya bağımlılığı, dijital oyun ve akıllı telefon bağımlılığı gibi teknolojik bağımlılıklar açısından kritik bir dönem olarak değerlendiriliyor.

Teknoloji Bağımlılığına Karşı Risk Neden Artıyor?

Uzmanlara göre ergenlik döneminde görülen risk alma ve heyecan arama davranışları, ergenlerin bağımlılıklara karşı yatkınlıklarını arttırıyor. Tüm bunlarla beraber ergenlik döneminin kimlik ve kişilik gelişimi açısından önemli bir dönem olduğunu vurgulayan araştırmacılar, “Ergenlerin bir grubun üyesi olma ihtiyacı, yalnızlaşma riski, depresif eğilimlerin artması, yüzyıl eğilimi gibi durumlar göz önüne alındığında teknoloji bağımlılığı açısından risk altında olabilirler” şeklinde konuşuyor.

depresyon

Teknoloji Bağımlılığı Ruhsal Bozukluklara Neden Oluyor

Özellikle teknoloji bağımlılığı ile ruhsal bozukluklar arasında güçlü ilişkiler olabileceğini savunan araştırmacılar, depresyon ile teknoloji bağımlılığı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkiden bahsediyor. Ayrıca tüm bunlarla beraber uzmanlar depresyonu olanlarda da teknoloji bağımlılığının oldukça yüksek olduğunu bildiriyor.

Derleyen: Şükrü Bıyıklı

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz