/

Twitter’ın Geleceği Endişelendiriyor: Kullanıcılar Twitter Arşivlerini İndiriyor!

Twitter’ın yeni patronu Elon Musk’ın, önce yönetim kadrosunu kovması, ardından mavi tiki bir kaldırıp bir indirmesi ve son olarak da tüm çalışanların yarısının işten ayrılması Twitter’da her an her şey olabilir izlenimi veriyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde kullanıcılar da bu kaos ortamında twitter arşivlerini indirmeye başladı.

Twitter’ın yeni patronu Elon Musk, geçtiğimiz hafta çarşamba günü çalışanlarına “uzun saatler” çalışmayı taahhüt eden şirket çapında bir e-posta gönderdi.

San Francisco saatiyle gece yarısı civarında gönderilen ve CNBC ile paylaşılan ‘’ültimatom’’, Musk’ın önemli Twitter yöneticilerini kovmasının, tam zamanlı çalışanlarının yarısını işten çıkarmasının ve şirketle bünyesindeki mühendislerin sayısını habersizce azaltmasının hemen ardından geldi.

Musk, gönderdiği mesajda, çalışanlarına yoğun mesai içeren zorlayıcı bir programa imza atmaya ya da üç aylık kıdem tazminatı ile ayrılmaya karar vermeleri için perşembe günü saat 17:00′ye kadar süre tanıdı.

Henüz tam olarak kaç kişi olduğu belli olmasa da 5 binden fazla çalışan arasından çok sayıda çalışan Twitter’dan ayrılma kararı aldı. Bu kadar kısa sürede önemli sayıda çalışanın istifa etmesi, birçok kişinin uygulamanın kapanıp kapanmayacağı konusunu endişe etmesine sebep oldu. Bunun sonucunda #RIPTwitter etiketi Twitter’da trend oldu.

Eğer Twitter’ın geleceği hakkında endişeleniyor ve paylaştığınız gönderilerin tümünü kaybetmek istemiyorsanız, mevcut kargaşada kaybolması durumunda Twitter arşivinizi nasıl indireceğinizi aşağıda açıkladık.

Twitter Arşivinizi Nasıl İndirirsiniz?

1. Gezinme çubuğundaki mavi taslak yeni Tweet simgesinin hemen üzerindeki Diğer simgesine tıklayın. Menü seçeneklerinden Ayarlar ve Destek ögesini seçin. Ayarlar ve gizlilik’e tıklayın. Menü seçeneklerinden Hesabın’ı seçin.

2. Verilerinizin arşivini indir’e tıklayın. Parolanızı girmeniz istenecek, bunu yapın ve Onayla’ya tıklayın.

3. Daha sonra kimliğinizi doğrulamanız gerekecek. E-postanıza ve/veya telefon numaranıza Kodu gönder’e tıklayın. E-postanıza veya telefonunuza gönderilen kodu girebileceğiniz Hesap bilgileri sayfasına yönlendirileceksiniz.

4. Kimliğinizi onayladıktan sonra Veri iste butonuna tıklayın.

5. İndireceğiniz dosya hazır olduğunda bağlı e-posta hesabınıza bir e-posta gönderilecek veya uygulamayı indirmişseniz size anlık bir bildirim gelecek. Ayarlar‘a giderek Verileri indir bölümü altında Verileri indir butonuna tıklayabilirsiniz.

6. İndirme işleminiz bittikten sonra Twitter arşiviniz .zip dosyası olarak sizin olacaktır.

Not: Bu işlem biraz zaman alabilir. Twitter, talep yoğunluğuna göre “Verilerinizin hazır olması, 24 saat veya daha uzun zaman sürebilir.” diyor.

Twitter arşivinizi indirdiğinizde, ilk tweet’inizden başlayarak tüm Twitter bilgilerinizin bir görüntüsünü elde etmiş olursunuz. İşte, bu kadar!

Derleyen: Muhammed Bayar

Muhammed Bayar

Yeni teknolojiler eski nesil için yıkıcı fakat yeni nesil onu yapıcı bir şekilde kullanarak dönüşümü başlatacak. Bu anlamda böyle bir dönemin tanığı olmak çok değerli. Bence dijital, insanı olduğundan daha değerli hissettirdiği için iyidir.

Bir yanıt yazın