/

Meta, Reklamlar İçin Kişisel Veri Toplamayı Durdurmak Zorunda Kalabilir

Tanya O’Carroll, Facebook’un “gözetim reklamcılığına” meydan okuyarak İngiltere’de Meta’ya dava açtı. Bu durum dijital platformları kullanmak için istilacı gözetim ve profillemeyi kabul etmek zorunda kalan milyonlarca arama motoru veya sosyal medya kullanıcısı için bir emsal oluşturabilir.

Meta Platforms Inc. Facebook’un iş modelinin kalbine giden yeni bir İngiltere davasında hedefli reklamlar için kişisel veri toplamayı bırakma talepleriyle karşı karşıya.

Bir teknoloji ve insan hakları savunucusu olan Tanya O’Carroll, davayı Londra Yüksek Mahkemesi’nde, kendisini temsil eden hukuk firması AWO’ya göre, Facebook’un “gözetim reklamcılığına” meydan okuyarak açtı. Facebook’un, daha sonra reklamlar için uyarlanan kişisel verilerini işleyerek ve profilleyerek genel veri koruma düzenlemelerini ihlal ettiğini savunuyor.

Meta’nın iş modeline saldıran dava, Avrupa’daki Meta için bir dizi düzenleyici ve yasal riski barındırıyor.

Meta, e-postayla gönderdiği bir açıklamada, gizlilik kontrolü ve reklam tercihleri için araçlar oluşturduğunu, burada insanların hangi verileri paylaştığını ve gördükleri reklamların türü üzerinde nasıl kontrol sahibi olabileceklerini açıkladı.

Meta’nın sözcüsü, “Gizliliğin kullanıcılarımız için önemli olduğunu biliyoruz ve bunu ciddiye alıyoruz.” dedi.

Meta, dava için savunma belgelerini henüz sunmadı.

AWO, O’Carroll‘ın “gözetlenmeye ve profillemeye” itiraz ettiğini açıkladı. “Bu bir galibiyet, İngiltere ve AB’de dijital platformları kullanmak için istilacı gözetim ve profillemeyi kabul etmek zorunda kalan milyonlarca arama motoru veya sosyal medya kullanıcısı için bir emsal oluşturabilir.” diye ekledi.

Enver Çakır

Enver Çakır

Kelimelerin gücüne inanan, kendini bildiğinden beri her kelimenin kökenine inen ve her birinin büyüsünün, matematiğinin olduğunu düşünen kaçık bir dilbilimci. Bilim ve teknolojinin sağladığı dijitalleşmeden ulaşılabilirlik ve kolaylık sağlama açısından fazlasıyla memnun. Enver’in Dijitaliyidir için sloganı ‘’dijital istediğine kolay ulaşıyorsan iyidir ‘’oldu.

Bir cevap yazın