/

Twitter Donald Trump’ın Hesabını Aktif Hale Getirdi

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı, Ocak 2021’de aldığı süresiz kısıtlamanın ardından yeniden aktifleştirildi.

Cuma günü, Twitter yeni sahibi Elon Musk, Trump’ın platforma geri dönmesine izin verilip verilmeyeceğini soran bir anket yayımladı. 15 milyondan biraz fazla kişi oy kullandı ve %51,8’i Twitter’da Trump’ın eski durumuna getirilmesi lehine oy kullandı.

Musk’ın doğaçlama anketi, kullanıcı tabanının küçük bir bölümünün katılımıyla cumartesi günü sona erdiğinde, Trump’ın hesabının yasağı kaldırıldı. Bunun üzerine Musk ise Twitter hesabından latince bir ifadeden alıntı yaparak “Halk konuştu. Trump görevine iade edilecek. Vox Populi, Vox Dei (İnsanların sesi tanrının sesi)” şeklinde paylaşımda bulundu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ise bu hafta 2024’te bir kez daha ülkenin en yüksek makamına aday olacağını duyurdu. Trump’ın tartışmalı yasağı, isyancıların 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını şiddetle bozmaya çalıştıkları 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’ndaki isyanlardan günler sonra gerçekleşti. Twitter, Ocak 2021 tarihli bir blog gönderisinde, ”@realDonaldTrump hesabından gelen son tweetleri ve çevrelerindeki bağlamı yakından inceledikten sonra, şiddeti daha fazla kışkırtma riski nedeniyle hesabı kalıcı olarak askıya aldık.” ifadelerini kullanmıştı. Musk, Twitter’ı devralma teklifini ilk kez açıkladığında, eski başkana yönelik kalıcı yasağın kaldırılmasına desteğini dile getirmişti. Şirketin yeni sahibi olan Musk, platform politikasındaki güncellemeleri duyurmak için kendi Twitter hesabını kullanıyor. Musk, dün Trump’ın hesabıyla ilgili anketine başlamadan önce, “Yeni Twitter politikası konuşma özgürlüğüdür, ancak erişim özgürlüğü değildir. Olumsuz/nefret tweet’leri maksimum düzeyde kaldırılacak ve bu nedenle Twitter’a reklam veya başka bir gelir gelmeyecek.” diye tweet atmıştı.

Ne olursa olsun, eski başkanın gerçekten Twitter’a dönüp dönmeyeceği belli değil. Trump, Twitter, YouTube ve Facebook gibi ana akım sosyal medya ağlarından ayrıldıktan sonra, Truth Social adlı kendi sosyal platformunu yarattı. Ve Truth Social’ın ana satış noktalarından biri, Trump’ın onu aktif olarak kullanması. Eski başkan, Musk’ın Twitter anketine atıfta bulunarak bu akşam Truth Social’da bir paylaşımda bulundu. “Şimdi olumlu oy verin, ama merak etmeyin, hiçbir yere gitmiyoruz. Truth Social özeldir!”

Truth Social, şubat ayında, Mastodon’un kredisiz kaynak kodunu kullanarak, kusurlu bir lansmanla iOS’ta çıkış yaptı. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, Google’ın Play Store içerik politikalarını ihlal eden çok sayıda yayın bulduğu bildirildiğinden, uygulama Google Play’de onaylanmakta zorlandı. Dahili olarak, Truth Social’ın ana şirketi olan Trump Media and Technology Group, SPAC aracılığıyla halka açılmak üzere önerilen bir birleşmeyi tamamlamak için mücadele ediyor. Eylül ayı itibariyle, SensorTower’dan alınan veriler, yaklaşık 3,7 milyon kullanıcının Truth Social uygulamasını indirdiğini gösteriyor.

Aylin Aşkın

Dijital platformlar insanın kişisel ve mental gelişimi için günümüzde pragmatik yaklaşıldığında insanı bir üst seviyesine davet eden bir hal aldı.O İnsanın gelişim üzerine kendisine çizdiği görünmez sınırları dijitalin doğru kullanımı ile aşabileceğine inanıyor.Onun sloganı ise "Dijital ile kendini sınırlarının çok ötesinde bulacaksın."

Bir yanıt yazın