Theranos’un Kurucusu Dolandırıcılık Suçuyla Hapis Cezasına Çarptırıldı

Amerikan sağlık teknolojisi firması Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes, birden fazla dolandırıcılık suçundan 11 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Bir HBO belgeselinin yanı sıra Amanda Seyfried’in başrolünü oynadığı bir Hulu mini dizisine de konu olan Holmes, ocak ayındaki mahkumiyetinden bu yana hakkında verilecek kararı bekliyordu.

Amerikan sağlık teknolojisi firması Theranos’un kurucusu ve CEO’su Elizabeth Holmes, birden fazla dolandırıcılık suçundan 11 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Holmes ilk olarak 2014 yılında, yeni teknoloji girişim şirketi Theranos’un kurucusu ve CEO’su olarak öne çıktı. Theranos, teknolojisinin sadece birkaç damla kan kullanarak yüzlerce tıbbi test yapabildiğini iddia ederek yatırımcılardan milyonlarda dolar yatırım aldı.

2015 yılında Wall Street Journal muhabiri John Carreyrou, Holmes’un sattığı Edison adlı makinenin aslında çalışmadığını, şirketin test sonuçlarını taklit etmek için hileli yollara başvurduğunu bildirdi. Yetkililer bunun üzerine Holmes’u soruşturdu ve 2018’de Holmes hakkında dava açtı.

Holmes, Theranos’un kan testlerinin yeterliliği konusunda hastaları ve doktorları yanılttığı suçlamalarına ek olarak Theranos’un 2015 yılında sadece birkaç yüz bin dolar gelir elde edeceğini bildiği halde yatırımcılara şirketin 1 milyar dolar gelir elde edeceğini söylemekle de suçlandı.

Kaliforniya’da Cuma günü görülen mahkemede ise savcılar, 15 yıl hapis cezasının yanı sıra tazminat ve serbest bırakıldıktan sonra uzun bir denetimli serbestlik talep etti. Holmes’un şartlı tahliye memuru ise dokuz yıl hapis cezası talep etti.

Ancak Holmes’un avukatları, yargıçtan Holmes’u sadece 18 ay hapis cezasına çarptırmasını ve ardından denetimli serbestlik ve kamu hizmeti ile cezalandırmasını istedi.

Aralarında Senatör Cory Booker’ın da bulunduğu 100’den fazla kişi mahkemeden önce yargıç Edward Davila’ya mektup yazarak Holmes’un cezasının hafifletilmesini talep etmişti.

Sonunda yargıç Davila, Holmes’un 135 ayını federal hapishanede geçirmesine karar verdi. Holmes, daha sonra 3 yıl denetimli serbestlikten yararlanacak.

Bir HBO belgeselinin yanı sıra Amanda Seyfried’in başrolünü oynadığı bir Hulu mini dizisine de konu olan Holmes, Ocak ayındaki mahkumiyetinden bu yana yargıcın hakkında vereceği kararı bekliyordu.

Holmes, Silikon Vadi’deki kan testi şirketi Theranos’un yatırımcılarına ve hastalarına yönelik iddiaları nedeniyle 11 ayrı dolandırıcılık suçundan yargılanıyordu. Jüri, Holmes’u suçlamaların dördünden suçlu ve diğer dört suçlamadan suçsuz buldu. The New York Times‘ın bildirdiğine göre jüri, diğer üç suçlama konusunda kararsız kaldı.

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın