/

Jeff Bezos, Servetini Hayır Kurumlarına Bağışlıyor!

Amazon’un kurucusu Amerikalı milyarder Jeff Bezos, 124 milyar dolarlık servetinin büyük bir kısmını iklim değişikliği ile mücadele uğruna bağışlamak istediğini dile getirdi.

Dünyanın en zengin dördüncü insanı unvanına sahip Bezos, CNN’e verdiği bir röportajda verdiği servetini bağışlama demeci üzerine muhabirin hayır kurumlarına bağış yapıp yapmayacağı sorusuna “Evet, bunu yapacağım” cevabını verdi ve destekleme niyetinde olduğu kitlenin iklim değişikliği ile mücadele ve dünyayı birleştirebilecek insanlardan oluştuğunu ekledi.

“Bağışı yaşarken mi yapacaksınız?”

Bezos, muhabirin “Bu bağışı yaşarken mi yapacaksınız?” sorusuna da “evet” cevabını verdi.

Geçmişte servetli insanların varlıklarını hayır işlerine bağışlamayı teşvik için Warren Buffett ve Bill Gates’in başlattığı “Giving Pledge” kampanyasına katılmadığı için eleştirilen Bezos, iklim ve doğa konusunda sürdürülebilir çözümleri finanse etmek için kurduğu Earth Fund’a 10 milyar dolar bağışlayacağını açıklamışsa da servetinin geri kalanına dair detay vermemişti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre 123.9 milyar dolarlık serveti olan Bezos’un bu sene yaklaşık 70 milyar doları eridi. Eski eşi MacKenzie Scott’tan boşanmasının ardından servetinin yaklaşık 12 milyar dolarını hayır kurumlarına bağışlayan Bezos, röportajda hayırseverlik üzerine düşüncelerini de aktardı: “Zor kısım, bunu etkili nasıl yapabileceğimizi bulmak. Amazon’u kurmak kolay değildi. Çok sıkı çalışma gerektirdi. Hayırseverlik de çok benzer. Bu yüzden parayı dağıtabilme kapasitesini geliştiriyoruz.”

Bir yanıt yazın