/

TikTok Geliştirdiği Platform Araştırma API’ını Test Etmeye Başladı

Bu yılın başlarında TikTok, uygulamasındaki içerik ve etkinlikle ilgili herkese açık ve anonimleştirilmiş verilere erişimi iyileştirmek için bir araştırma API’ı geliştirdiğini duyurmuştu. Şimdi, platform araştırma API’ının beta sürümünü kullanıma sunmaya hazır olduğunu söylüyor. Şirket, İçerik ve Güvenlik Danışma Konseyleri üyelerinden API’ın erken bir sürümünü test etmelerini istedi.

API, iki uygulamanın birbiriyle konuşmasına olanak tanıyan bir yazılım aracısı olan Uygulama Programlama Arayüzü’nün kısaltmasına denir. Örneğin, cep telefonunuzdaki bir uygulamayı kullandığınızda, uygulama internete bağlanır ve verileri bir sunucuya gönderir. Ardından sunucu bu verileri alır, yorumlar, gerekli eylemleri gerçekleştirir ve telefonunuza geri gönderir. Sonrasında uygulama bu verileri yorumlar ve istediğiniz bilgiyi okunabilir bir şekilde size sunar.

TikTok bir blog gönderisinde, “Yanlış bilgilendirme, şiddet içeren aşırıcılık, nefret dolu davranış ve yeni gelişen teknolojiler konusunda uzmanlığa sahip İçerik ve Güvenlik Danışma Konseylerimizin üyelerinden platform araştırma API’ımızın erken bir sürümünü test etmelerini istedik. Kullanılabilirlik ve genel deneyim hakkında geri bildirimlerini toplarken, genel verilere erişebilecekler. Kendimizi, test uzmanlarından gelen geri bildirimleri dinlemeye ve topluluğumuzun mahremiyetine saygı gösterirken bilim camiasının ihtiyaçlarını karşılayacak bir API oluşturmaya adadık.” şeklinde açıklama yaptı.

TikTok, araştırmacıların şu anda platformunda içeriği değerlendirmenin veya testler yapmanın kolay bir yolunun olmadığını, bu nedenle bir araştırma API’ına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Platform araştırma API’ına ek olarak bir içerik denetleme API’ı geliştiriliyor ve önümüzdeki aylarda daha fazla ayrıntı paylaşılması planlanıyor.

Denetleme sistemi API’ı, seçkin araştırmacılara TikTok’un içerik denetleme sistemlerini değerlendirmeleri ve uygulamadaki içeriği incelemeleri için bir yol sağlayacak. Araştırmacılar ayrıca, farklı içerik türlerinin nasıl izin verildiğini, reddedildiğini veya daha ileri değerlendirme için moderatörlere nasıl iletildiğini görmek için kendi içeriklerini yükleyebilecekler. TikTok’un araştırma API çalışmasıyla ilgili güncellemesi, Federal İletişim Komisyonu (FCC) komiseri Brendan Carr’ın uygulamayı yasaklamak için yenilenen çağrılarının ortasında geldi. Bu, Carr’ın fikrini ilk dile getirişi değildi. BuzzFeed News, dahili iletişimlerinin sızdırıldığını ima eden veri uygunsuzluklarını bildirdikten sonra, Carr, Google ve Apple’a yazarak uygulamalarını “kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski” olarak nitelendirdi ve şirketlere uygulama mağazalarındaki uygulamalarını kaldırmalarını istedi.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir cevap yazın