FTX’in Çöküşü: Kripto Döneminin En Büyük Krizi

Sam Bankman Fried’in popüler kripto para borsası FTX’in çöküşünde hala birçok cevaplanmamış soru var. Ancak bu olay, sektöre olan güveni ciddi şekilde zedeledi ve yetkilileri yeni düzenlemelere ve sektöre yönelik sert önlemler almaya teşvik etti.

FTX’in Çöküşü, Kripto Endüstrisinde Bir Dönüm Noktasını Temsil Ediyor

Sam Bankman Fried’in popüler takas platformu FTX, dijital varlık piyasasının en büyük oyuncularından biriydi. 

Ancak geçen cuma günü FTX, Bölüm 11 yöntemini kullanarak iflas başvurusunda bulundu. Bilmeyenler için Bölüm 11, iflas kanununda bir şirket veya ortaklığın yeniden düzenlenmesini öngören bir prosedür olarak bilinir. Bölüm 11 borçlusu genellikle işini canlı tutmak ve alacaklılara zaman içinde ödeme yapmak için bir yeniden yapılanma planı önerir.

Bu hamle, en büyük borsa platformu olan Binance’in geri adım atmasının hemen ardından geldi. Binance, likidite eksikliğinden kaynaklanan bir krizin ardından FTX’i satın almayı planlamıştı, ancak son anda CEO ChangpengZhaoakıllıca ve büyük olasılıkla stratejik bir hareket olarak durumu yeniden değerlendirdi. 

Bu arada, FTX’in kurucusu Sam Bankman Fried, CEO olarak görevinden ayrıldı ve pozisyonu John J. Ray III’e bıraktı. 

Yeni CEO, platformun mevcut durumu hakkında şunları söyledi: 

“FTX grubuna durumunu değerlendirme ve ilgilenenlerin geri kazanımlarını en üst düzeye çıkaracak bir süreç geliştirme fırsatı sağlamak için Bölüm 11 uygundur.”

Büyük bir borsa platformu iflas ederse, tüm kripto sektörü sarsılır. Bu olay sözde bir domino etkisi yaratarak tüm piyasayı ciddi bir tehlikeye dahi sürükleyebilir. Bazıları olayı, 2008’deki Subprime Mortgage Krizini tetikleyen Lehman Brothers bankasının iflas kriziyle karşılaştırdı. 

Haberi takip eden saatlerde, kapitalizasyona göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, birkaç saat içinde sırasıyla %15 ve %24 değer kaybetti

Eski CEO Bankman, yakın zamanda 26 milyar dolarlık varlığıyla Forbes’in dünyanın en zengin 100 adamı listesine girmişti. John J. Ray III tarafından CEO olarak değiştirilen kurucunun kendisi, bildirildiğine göre servetinin %96’sını kaybetti.

Öte yandan, FTX de sektördeki diğer şirketler gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) gözetimi altındaydı. Uzun bir süredir SEC, kripto para birimi endüstrisinin düzenlenmesi için daha fazla gözetim ve Senato çağrısında bulunuyordu.

FTX söz konusu olduğunda, şirket türev ticaret yetkisi olmadan hareket ediyordu. Aslında şirketin kayıtlı ofisi, ABD ve Avrupa makamlarının incelemesinden kurtulmayı umarak Hong Kong ve Bahamalar’daydı. 

Binance CEO’su Endüstrideki Saydamlığı Artırmaya Çalışıyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao, kripto endüstrisinin nasıl olması gerektiği konusunda net düşüncelere sahip. Zhao, Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin ile Binance’i kobay olarak kullanacak bir Proof of Reserve (Rezerv Kanıtı) protokolü oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

FTX’in düşüşünden sonra kullanıcılar, fonlarının doğru ellerde olduğuna güvenmek istiyor. 40.000’den fazla kişinin dinlediği Twitter Space’de Zhao, “Kuruluş, düzenleyicilerle iletişimi sürdürerek rezerv kanıtı ve şeffaflık dahil sektördeki en iyi uygulamaları sürdürmeye çalışacak.” ifadesini kullandı. Zhao, sektör büyümesinin yatırımcıların ne kadar güvende hissettiğine göre şekilleneceğini savunuyor.

Sektörün geleceği için diğer kripto şirketlerinin ve hükümetlerin nasıl yollar izleyeceğine dair tartışmalar devam ediyor. Ancak kesin olan tek şey, FTX’in başarısızlığı sektörü ve yatırımcıları gerçekten krize sokmuş olması.

Bir yanıt yazın