/

‘Onaylanmamış İşlemler’ FTX Kullanıcılarının Milyonlarını Götürdü

FTX, “onaylanmamış işlemler” dalgasıyla yüz milyonlarca doların kaybolmasının ardından cumartesi sabahı erken saatlerde kullanıcıların fonlarını çevrimdışı cüzdanlara taşıdı. FTX ABD’nin genel danışmanı Ryne Miller Twitter’daki paylaşımında, “Borsalar arasında FTX bakiyelerinin birleşimi ile ilgili cüzdan hareketlerindeki anormallikler araştırılıyor… Elimize ulaşır ulaşmaz daha fazla bilgi paylaşacağız.” yazdı.

FTX’in cuma günkü iflas ilanından kısa bir süre sonra platformdan buharlaşan milyonlarca fon, yerelde FTX ABD’yi, küreselde FTX’in uluslarası versiyonunu ve Alameda Research’ü etkiledi. Borsada ne kadar kayıp olduğu hala belirsiz. CoinDesk’ten gelen bir haber, miktarın toplam 600 milyon doların üzerinde olabileceğini öne sürerken blok zincir analiz şirketi Elliptic bu rakamı yaklaşık 473 milyon dolar olarak tahmin ediyor.

Cuma günü istifa eden şirket kurucusu Sam Bankman-Fried’in yerini alan FTX’in yeni CEO’su John Ray, Cumartesi öğleden sonra Miller’ın Twitter hesabı aracılığıyla bir açıklama yayımladı. Ray, açıklamasında “Alım satım ve para çekme işlevlerini kaldırma ve tespit edilebildiği kadar çok dijital varlığı yeni bir soğuk cüzdan emanetçisine taşıma sürecindeyiz” dedi. FTX’in durumu ele almak için kolluk kuvvetleri ve “ilgili düzenleyiciler” ile temas halinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir FTX hesap yöneticisi, Telegram’daki FTX destek hesabında şöyle yazdı: “FTX hacklendi. FTX uygulamaları kötü amaçlı yazılımdır. Onları silin. Sohbet açık. FTX sitesine girmeyin çünkü Trojan bulaştırabilir”. Mesaj, FTX Genel Danışmanı Ryne Miller tarafından sabitlendi. Bu yazının yazıldığı sırada FTX.com ve FTX.us internet adreslerine erişim yoktu.

Yakın zamanda çöken kripto para borsasındaki milyon dolarların el değiştirmesinin içeriden birileri tarafından koordine edildiği konusunda ciddi şüpheler var.

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın