/

Dijital Dünyada Sular Durulmuyor: NFT Projesi İçin Frida Kahlo’nun 10 Milyon Dolarlık Eseri Yakıldı!

Lübnan-Meksika menşeli girişimci Martin Mobarak, NFT Projesi uğruna ünlü ressam Frida Kahlo’nun 10 milyon dolarlık “Fantasmones Siniestros (Uğursuz Hayaletler)”eserini yaktı.

NFT’lere olan rağbet ortaya çıktığı ilk döneme nazaran azalmış olsa da gördüğümüz üzere hâlâ piyasayı domine edebiliyor ki birçok yatırımcı düşüş trendinin bir gün kırılacağını düşünerek NFT alanında girişimlerine devam ediyor.

Kısa süre önce İngiltereli sanatçı Damien Hirst, NFT versiyonlarını satışa çıkardığı pahası oldukça yüksek sanat eserlerini yakmıştı. “Dikkat çekme” sırası bugün girişimci Martin Mobarak’a gelmiş. Mobarak, geçen yaz tanıttığı “Frida.NFT” isimli koleksiyonunu tanıtmak için Frida Kahlo’nun 10 milyon dolarlık “Fantasmones Siniestros” eserini yakmak gibi bir eylemde bulundu. Sanata karşı duyarlılığı “had safhada” olan Mobarak, konuya ilişkin “Bu proje dünyanın en büyük sorunlarını çözecek ve Frida Kahlo’yu onurlandıracak.” cümlelerini kurdu.

Reklamı için tuhaf bir yol seçen girişimcinin projesi bizleri şaşırtmayarak beklediği gibi sonuçlanmadı. Satışa çıkan 10.000 NFT ‘den sadece 4 tanesi satılabildi. Mobarak ise 4 satıştan 11 bin dolar kazandı. Tablonun yakılmasının ardından tabii ki Meksika Ulusal Güzel Sanatlar ve Edebiyat Enstitüsü boş durmadı ve Mobarak hakkında soruşturma başlattı. Enstitünün önce gelen isimleri, Kahlo’nun eserinin ulusal anıt konumunda sayılması ve ülke kültürü için büyük öneminin olması sebebiyle tabloyu yakmanın ciddi bir suç olduğunu açıkladı.

Soruşturma halihazırda devam ederken yetkililer tablonun orijinal olup olmadığını tespit etmeye çalışıyor. Orijinalliğin ispatlanması durumunda Mobarak’ın Meksika hükümeti tarafından ağır bir ceza alması öngörülüyor.

Bir yanıt yazın