Z kuşağı için Yeni Profesyonel Ağ Platformu: Pineapple

Z kuşağı için profesyonel ağ oluşturmayı yeniden şekillendirmeyi amaçlayan bir uygulama olan Pineapple, resmî olarak kullanıma sunuluyor. Pineapple’ın arkasındaki fikir, genç profesyonellere bir tür dijital portföy gibi görsel bir hikâye profili aracılığıyla başkalarıyla bağlantı kurma imkânı sunmak. Platform şimdilik yalnızca iOS’ta mevcut.

Profesyonel ağ, Pineapple’ın 22 yaşındaki kurucu ortağı ve CEO’su 15 yaşında Intercom’da ürün tasarımı stajyeri olarak teknolojide erken bir başlangıç yapan David Diamond’ın buluşu. Diamond başlangıçta standart bir özgeçmiş ile başvurduğu Intercom tarafından reddedildi ve orada çalışmak için çok genç olduğu söylendi. Özgeçmişini güçlendirip bir portföy oluşturduktan sonra Diamond, rolü kaptığını söylüyor.

Diamond, TechCrunch’a bir röportajda “İşi nasıl aldığımı ve ne kadar şanslı olduğumu düşünmeye başladım” dedi. “Bir portföy oluşturmam gerekseydi, neslimin ne yapacağını merak ettim. Böylece, Z kuşağı için profesyonel bir ağ kurma konusunda net bir vizyona sahip olduk. Diğer ağların Z kuşağını doğru bir şekilde temsil etmediğini gördük. Başka bir iş panosu oluşturmaya odaklanmak yerine, Z kuşağının birbirleriyle iletişim kurmasına ve fırsatlar yakalamasına yardımcı olan bir ağ yapmak istedik. Amaç, kullanıcılara kendilerini gerçekten temsil eden profiller vermekti.”

2020’de Diamond, Z kuşağı için profesyonel ağ iletişimini değiştirmek amacıyla Oliver Cruise ile Pineapple’ı kurdu. 10.000 kullanıcılı platformun beta testinden sonra, Pineapple artık büyümeye hazır. Diamond, Pineapple’ın ana odak noktasının kullanıcıların kendilerini görsel bir şekilde ifade etmelerine olanak tanıyarak derin ve anlamlı profesyonel bağlantılar oluşturmaya yardımcı olmak için tasarlanmış kullanıcı profilleri olduğunu söylüyor. Uygulamada profillerin bir kullanıcının tanıtımını, deneyimini, projelerini ve daha fazlasını görsel hikâye benzeri bir şekilde sergilemesi LinkedIn ve Instagram arasındaki bir geçiş gibi.

Pineapple’ın bir diğer önemli yanıysa kullanıcıların kendileriyle aynı şeye tutkuyla bağlı olan diğer insanları bulmalarına yardımcı olmayı amaçlayan Topluluklar’dır. Platformda, VC’lerden pazarlamacılara ve tasarımcılara kadar, her türlü konu ve alan için özel topluluklar var. Her topluluk için üye dizinini görebilir ve belirli kişilerle bağlantı kurabilirsiniz. Topluluklar içinde, tartışmalar için 24 saat süren ileti dizileri olan Jam’ler vardır. Jam, belirli bir konu hakkında derinlemesine bilgi almak için kullanılabilir. Örneğin bir kurucu, insanların yolculuklarıyla ilgili olabilecek soruları yanıtlamak için bir Jam başlatabilir.

Pineapple ayrıca daha fazla Jam, kişi ve topluluk keşfedebileceğiniz bir Keşfet sayfasına sahip. Uygulamada ayrıca bağlantılarınızı takip etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış TikTok’tan ilham alan bir Sizin İçin sayfası bulunmakta.

Bazıları Pineapple’ı “Z Kuşağı için LinkedIn” olarak görebilir ancak Diamond, platformun LinkedIn’le yarışmadan önce önünde daha yol olduğunu söylüyor. Şu anda Pineapple, insanların LinkedIn’den farklı şekillerde ağ kurmasına yardımcı olmaya odaklanmış durumda. Örneğin Diamond, bazı genç kullanıcıların bir akıl hocası bulmak için LinkedIn’i kullanabileceğini, ancak Pineapple’ın akranlarıyla ağ kurabilecekleri, yeni şeyler öğrenebilecekleri ve yan projeleri için insanlar bulabilecekleri yer olduğunu söylüyor. Diamond ayrıca, Pineapple’ın durum/iş güncellemelerine veya LinkedIn ile sıklıkla ilişkilendirilen koşuşturma kültürüne odaklanmadığını söylüyor.

Şu an için Pineapple, para kazanmaya başlamadan önce büyümeye odaklanacak. Diamond, Pineapple platformuna para kazanma özellikleri eklemeye hazır olduğunda şirketin içerik oluşturucuların para kazanmasına yardımcı olmaya odaklanacağını söylüyor. Şirketin bunu yapmayı planladığı yollardan biri, popüler içerik oluşturucuların kullanıcılara bir ücret karşılığında eğitim içeriği sunabilecekleri içerik oluşturucu abonelikleridir. Buna ek olarak, Pineapple, çalışanları doğrudan platformdan işe alabilecek şirketlerle ortak olmayı umuyor.

Diamond, “Z kuşağı ve kariyerinin başında olan insanlar için profesyonel bir ağ olmak istiyoruz” diyor. “Yol haritası açısından bakıldığında, Pineapple’ın kariyerine yeni başlayanlar için bariz bir çözüm olmasını istiyoruz. Bence bunu yapabilmek için profil oluşturma konusunda oyunumuzu geliştirmemiz gerekiyor. Bence Pineapple içinde bir mini web sitesi kurabilmelisiniz ve Pineapple’ınız varsa bir portföy web sitesine hiç ihtiyaç duyulmaması gerektiğini düşünüyorum.”

Finansman açısından Pineapple, Nisan ayında F7 Ventures ve 500 Global tarafından ortaklaşa yürütülen 1,1 milyon dolarlık tohum öncesi yatırım topladı. Tura Google’daki Ürün Başkan Yardımcısı Bradley Horowitz ve Facebook’taki eski Tasarım Başkan Yardımcısı Julie Zhou’nun katılımı vardı. Diamond, finansmanın temel olarak erken işe alımların yanı sıra araştırma ve geliştirmeye yönelik olduğunu söyledi.

Pineapple yakında tohum turunu başlatıyor ve gelecek yıl bu turu kapatmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın