//

YouTube’a “Canlı Soru-Cevap” Özelliği Geliyor

YouTube, içerik oluşturucuların canlı yayınlar sırasında izleyicilerle etkileşim kurmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış yeni bir “Canlı Soru-Cevap” özelliğini sunacak. İçerik oluşturucuları bir Soru-Cevap başlattığında, sohbette sabitlenmiş bir mesaj olarak görünecek. Ardından izleyiciler sorularını gönderebilecek ve yaratıcılar bir tanesini seçip sabitleyebilecekler, böylece izleyiciler içerik oluşturucusunun neye yanıt verdiğini de takip edebilecekler.

Geçmişte, içerik oluşturucuları canlı sohbette gönderilen bir dizi soruyu ayrıştırmak zorunda kalıyordu. Yeni özellikle birlikte sorular artık organize bir biçimde ortaya çıkacak. Soru-Cevap oturumunu tamamladığınızda standart canlı sohbete ise geri dönebileceksiniz.

YouTube bir blog yazısında, “Canlı Soru-Cevap, yayınlarınız ve gösterimleriniz sırasında doğrudan Canlı Denetim Odası’ndan (LCR) canlı sohbette Soru-Cevap oturumları oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır.” diye belirtti. “Canlı Soru-Cevap ile izleyicileriniz tarafından yazılan bir dizi ilgili soruyu yanıtlarken daha kolay bir topluluk oluşturabilirsiniz. Bu seçenek, akışınızı izleyenlerle etkileşim kurmanın başka bir harika yolu olan Canlı Anketlerin yanında görünecek.

YouTube, soruların kronolojik olarak sıralandığını ve ilk gönderilenlerin en üstte göründüğünü söylüyor. İzin verilen maksimum soru sayısı olmamasına rağmen, listedeki en eski sorular 200 soru gönderildikten sonra görünmeyecek.

Canlı Soru-Cevap yoluyla gönderilen sorular, içerik oluşturucuların canlı sohbeti yönetmesine izin veren aynı sistemler tarafından yönetilir. Moderatörlerin Canlı Soru-Cevap’ta soruları yönetemeyeceğini, ancak Yönetici veya Düzenleyici kanal izinlerine sahip kullanıcıların Soru-Cevap listesini yönetebileceklerini, yani soru listesini görüntüleyebileceklerini, cevaplanacak soruları seçebileceklerini ve soruları kaldırabileceklerini belirtmekte fayda var.

Yeni özelliğin lansmanı, YouTube’un canlı yayınlar için kendi özel Soru-Cevap özelliğine sahip olan Twitch ve TikTok ile rekabet etmek istemesiyle ortaya çıkmışa benziyor.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir cevap yazın