//

YouTube Music ve Premium’un Toplam Abone Sayısı Açıklandı

YouTube, ücretsiz denemelerden yararlanan müşteriler de dahil olmak üzere dünya genelinde YouTube Müzik ve Premium’un 80 milyon aboneyi aştığını duyurdu. 30 milyon abonenin yıldan yıla artması dikkate değer bir durum ve şirketi en iyi müzik akış sağlayıcılarından biri olma yolunda önemli bir adım. Eylül 2021’de YouTube, 50 milyon Müzik ve Premium abonesi olduğunu bildirdi.

YouTube Ürün Başkan Yardımcısı Adam Smith yaptığı açıklamada, “İnsanlara öncelik veren bir deneyim oluşturmak için çok çalıştık ve hareket halindeyken bile YouTube’un tamamında en iyi ve kesintisiz deneyimi sunmaya devam edeceğiz.”

YouTube ve Google’da Küresel Müzik Başkanı Lyor Cohen, “Müzik endüstrisi ortaklarımızla birlikte, YouTube’u her hayran ve her sanatçı için en iyi yer haline getirmeye çok çalışıyoruz ve bugünkü haberler bu yolculukta önemli bir dönüm noktasıdır. Burada durmuyoruz. Yapacak çok işimiz var ve müzik endüstrisinde daha fazla büyüme ve katkı sağlamayı dört gözle bekliyoruz.”

YouTube’un resmî blog gönderisinde Cohen, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 arasında YouTube’un müzik endüstrisine %30’u kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten olmak üzere 6 milyar dolar gelir sağladığını yineledi. Şirket ilk duyurusunu Eylül ayında yaptı. Bu yeni dönüm noktasına rağmen, Spotify, Apple Music ve Çin’e özel bir müzik hizmeti sunan Tencent’in hâlâ gerisinde. Spotify’ın geçen ay açıkladığı üçüncü çeyrek kazançlarına göre toplam 195 milyon premium abone ve aylık 456 milyon aktif kullanıcısı var. Apple, Temmuz ayında App Store, Apple TV+, Apple Music, bulut hizmetleri ve diğer işletmelerinde 860 milyon ücretli aboneye sahip olduğunu belirtti. Tencent Music Entertainment Group’un ise üç müzik akışı uygulamasında yaklaşık 82,7 milyon abonesi bulunuyor.

Bir cevap yazın