/

Yeni Twitter Doğrulaması Oyun Şirketlerini Taklitçilerin Hedefi Yaptı

Artık Twitter’da herhangi bir hesabın doğrulanması için Twitter Blue abonesi olup 8 ABD doları ödemesi yeterli. Bazı kullanıcıların bu durumdan yararlanarak büyük oyun şirketlerinin adına hesap açıp doğrulama yapmaya başlamasıysa sorunlara neden oldu.

Bu yeni doğrulama sistemi, Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ın hizmette yaptığı hızlı ve kapsamlı değişikliklerin bir parçası olarak karşımıza çıkmıştı. Salı günü şirket, resmî hesapları sahte hesaplardan ayırt etmek için yeni “Resmî” rozet biçimi sunmuş, fakat bu özellik birkaç saat içinde kaldırılarak ücretli doğrulama sistemi getirilmişti. Haliyle kullanıcılar da vakit kaybetmeden sistemi kötüye kullanmaya başladı.

Örneğin, @nIntendoofus adlı bir Twitter hesabı, Nintendo’nun gerçek hesabının profil ve başlık resmini kullanarak ve ekran adını Nintendo of America olarak değiştirerek Super Mario Galaxy’nin devam oyununun geliştirilmekte olduğu haberleri de dahil olmak üzere sahte duyuruları tweetlemeye başladı. Kısa bir süre sonra, Mario’nun orta parmak gösteren bir fotoğrafını tweetledi ve bir anda on bini aşkın beğeni topladı. Bu olaydan sonraysa hesap kapatıldı.

Valve da benzer bir şakanın kurbanı. Şu anda doğrulanmış gibi gözüken @valvesotfware isimli Twitter hesabı, bu haberin yazıldığı sırada yirmi bir bin takipçiyi aşmıştı. Bu sahte hesapsa, 2000 yılında çıkış yapan Ricochet oyunun devamı olduğunu iddia ettiği Ricochet: Neon Prime isminde bir projenin geliştirilme aşamasında olduğunu tweetlemişti.

Sahte hesap ve taklitçilerle uğraşanlar yalnızca Nintendo ve Valve değil. Rudolp Giuliani’den Elon Musk’a kadar tanınmış isimlerin taklit hesapları da mavi onay işaretiyle platformda tweetler atmakta. Musk daha önce gerçek kişileri taklit edildiği tespit edilen ve parodi olarak işaretlenmeyen hesapların askıya alınacağını belirtmişti. Ancak açıkça parodi olduklarını belirten hesapların da kapatılması Twitter’ın yeni kurallarıyla ilgili soru işaretleri doğurmaya devam ediyor.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın