Pinterest, Yeni Fotoğraf Düzenleme Uygulamasını Tanıttı!

Pinterest’in yeni kolaj oluşturma uygulaması Shuffles, bu yazın başlarında yalnızca davetlilerin katıldığı bir test aşamasına girdikten sonra artık genel kullanıma sunuldu. Uygulama, “estetik” kolajlar yapmak için yaratıcı ifade aracını kullanan, bazen görselin arkasına müzik ayarlayıp TikTok’ta yayımlayan veya arkadaşlarıyla ve hatta sadece Shuffles topluluğuyla özel olarak paylaşan genç kullanıcılar arasında popülerlik kazandı. Bu popülerlik ise Shuffles’ın ağustos ayında ABD App Store’da 1 Numaralı Yaşam Tarzı uygulaması haline gelmesiyle sonuçlandı.

Fakat uygulamanın popülaritesi o zamandan beri azaldı. Pinterest’in amiral gemisi ABD’de 1 Numaralı Yaşam Tarzı uygulamasıyken Sensor Tower’dan alınan verilere göre 228 numaraya geriledi. Geçen ay Shuffles 20.000 kez indirildi; bu, Temmuz 2022’de App Store’da ilk ayında gördüğü 211.000 iOS yüklemesine kıyasla büyük bir düşüş.

Shuffles’ın benimsenmesi sıkıntılı olabilir çünkü uygulama viral videolar aracılığıyla ivme kazanırken bile yalnızca davetlilerin kullanımına özel kaldı. Uygulamaya erişmek için mevcut bir kullanıcıdan bir davet kodu almanız veya bir bekleme listesine katılmanız gerekiyordu. Bu münhasırlık, gençler arasında bir miktar talep yarattı, ancak yeni bir ürüne ilgi çekmek için uzun vadeli bir strateji olmadığı ortaya çıktı.

Uygulama, yalnızca görsel üretme platformu olarak öne çıkmayıp aynı zamanda doğrudan Pinterest’e bağlı. Kolajlardaki nesneler Pinterest’e geri bağlanabiliyor, böylece kullanıcılar beğendikleri öğelere dokunabiliyor ve ardından bunları doğrudan Pinterest’in uygulamasında görüntüleyebiliyor hatta bir satıcının web sitesinde satılıyorlarsa satın alınabiliyor.

Shuffles’ın halka açık lansmanı ile Pinterest, artık bir bekleme listesine kaydolma veya katılım için bir davet koduna sahip olma gereksinimini kaldırıyor. Ancak şirket, Shuffles’ı hala “test aşamasında” gibi değerlendirdiğini söylüyor.

Yalnızca iOS platformuna çıkan uygulama ABD, Kanada, Büyük Britanya, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanıma sunulacak.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın