/

Mastodon, Twitter’ın Yükselen Alternatifi

Musk’ın Twitter’ı devralmasının ardından Twitter’a benzer özellikleriyle öne çıkan Mastodon kullanıcıların ilgisini çekmeye başladı.

Twitter artık Elon Musk’ın Twitter’ı. Musk’ın reklam verenlere döktüğü diller ve platformun para kazanma yollarının yeniden yapılandırılmasıyla Twitter kendi içinde farklı bir dünyaya dönüşüyor. Musk’ın insanların sinirini bozma konusundaki sürekli ısrarı ile birleşen bu değişiklikler, bazı kullanıcıların gün içindeki düşüncelerini paylaşmak için yeni yerler aramasına ve göç etmesine neden oluyor.

Peki Twitter gibi bir platformun alternatifi ne olabilir?

Yaklaşık altı yıldır var olan bir sosyal medya platformu olan Mastodon, Elon Musk’ın Twitter macerası sonrası potansiyel ve popüler bir seçenek olarak ortaya çıktı. Musk’ın Twitter’ı devraldığı gün Mastodon 70.000 yeni kullanıcı kazandı ve platform bu hafta içinde 655.000 aktif kullanıcıya ev sahipliği yapar hale geldi.

Mastodon nedir?

Mastodon, bir zamanların hevesli Twitter kullanıcısı iken daha sonra platformun hayal kırıklığına uğrattığı Eugen Rochko tarafından başlatılan açık kaynak kodlu ve özgür bir proje. Rochko, 2016 yılında Mastodon’un lansmanında Patreon tarafından desteklenmiş.

Mastodon ilginç bir ağ. Platformun kendi sitesinde de işaret ettiği üzere Mastodon, “asla satılamaz”. Platformun diğer özellikleri görüş olarak sol eğilimli olması ve benzerlerine kıyasla “daha az kanser içermesi”.

Örnek bir Mastodon profil sayfası

Mastodon nasıl çalışıyor?

Mastodon’u kullanmaya başlamak için uygulamayı App Store ya da Google Play üzerinden indirebilir ya da tarayıcınız üzerinden bir sunucuya katılabilirsiniz.

Twitter’a benzer şekilde Mastodon, “toot”lardan (tweet’lerin aksine) oluşan bir zaman akışına sahip. Tootlar “fav”lanabilir ya da “boost”lanabilir (retweet’in alternatifi), yer imlerine veya kullanıcı listelerine eklenebilir.

Ancak Twitter’ın aksine, Mastodon’daki içerik tek bir ortak alanda toplanmıyor. Mastodon ademimerkeziyetçi (merkezi olmayan) bir yapıya sahip. Platform, oluşum (instance) olarak adlandırılan bir sunucu ağından oluşuyor.

Uygulamaya yeni kaydolan kullanıcılardan başlangıçta bir sunucu seçmeleri isteniyor. Yeni kullanıcılar, oluşumlar ve diller arasında arama yaparak hangi sunucuya katılmak istediklerine karar veriyorlar. Mastodon’da Teknoloji, Müzik, Oyun, Sanat ve Aktivizm gibi birçok kategori bulunuyor. Sunucu örnekleri arasında isminden ne olduğu anlaşılabilen kpop.social gibi geniş bir kitleye hitap eden sunucuların yanında LGBTQ+ veya bunları destekleyen teknoloji çalışanları için kurulmuş bir topluluk olan tech.lgbt gibi özel kitlelere hitap eden oluşumlar da var.

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın