Google, Text-to-Image Yapay Zekâ Modelinin Betasını Kullanıma Sundu

Imagen isimli bu yapay zekâ, Google’ın bu yıl interneti kasıp kavuran metinden resim oluşturan yapay zekâların arasına katıldığı anlamına geliyor. Ancak Meta, Microsoft ve OpenAI tarafından yayımlananların aksine Google, kullanıcılara AI Test Kitchen içinde sınırlı bir tat sunan, temkinli bir yaklaşım benimsiyor.

DALL-E, Make-A-Scene ve Stable Diffusion’da olduğu gibi Imagen de metin komutlarını, AI hayal gücüyle harmanlayıp benzersiz fotogerçekçi görüntülere dönüştürüyor. Ancak Google, mayıs ayında yayımlanan bir makalede, “kullanıcıların Imagen’i diğer yöntemlere kıyasla şiddetle tercih edeceğini” belirterek, modelini sınıfının en iyisi olarak tanımladı.

Google’ın metinden görüntü oluşturan yapay zekâsı Imagen’in bir çalışması.

AI Test Kitchen’da -Google’ın ağustos ayında yayımladığı ve yapay zekâsına hakkında tepki almak için sunduğu uygulama- bulunan proje sürüm, kullanıcıların deneyimleyebileceği iki işleve sahip olacak: City Dreamer ve Wobble. Kısa bir başvuru ve erişim için bekleme listesi olan uygulama, şirketin çok değerli geri bildirimler sunduğunu iddia ettiği aktif, fikir sahibi ve biraz da kendi kendini seçen bir kullanıcı tabanına sahip.

City Dreamer’da kullanıcıların seçtiği tema üzerinden Imagen, binaları ve kentsel alanları canlandırıyor. Wobble’da ise kullanıcıların seçtiği malzeme ve giysiyle AI, dürtüldüğü zaman dans eden bir yaratık oluşturuyor.

Şirket ayrıca diğer yapay zekâ modellerinin karşılaştığı sorunlarını azaltmaya çalışıyor. Yani Imagen’i sosyal normların dışına çıkabilecek şekilde geliştiriyor. Google Research’ün Brain Team bu yılın başlarında, “Imagen’in zararlı stereotipleri ve temsilleri kodlaması riski var” dedi ve durumu “Bu, Imagen’i daha fazla güvenlik önlemi olmaksızın kamunun kullanımına sunmama kararımıza rehberlik ediyor.” şeklinde açıkladı.

Google haklı nedenlerle bu tartışmalı sulara girmekten çekiniyor. Fakat Google, Imagen’i yeterince güvenilir ve kültürel olarak hassas bulana kadar Meta ve Elon Musk tarafından desteklenen OpenAI, piyasada pay sahibi olabilir.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın