Fransa, Singapur ve İsviçre Ortaklığı: Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Türünün ilk örneği pilot projede, Fransa, Singapur ve İsviçre merkez bankaları, deneysel merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinin denemesinde iş birliği yapacak.

Üç ülkenin her birinden (İsviçre frangı, euro ve Singapur doları) varsayımsal CBDC’leri içeren altı aylık bir deneme sırasında, Mariana Projesi ile sınır ötesi CBDC ticareti ve anlaşması test edilecek.

Uluslararası Ödemeler Bankası (Bank of International Settlements – BIS) İnovasyon Merkezi Başkanı Cecilia Skingsley, çarşamba günü yapılan basın açıklamasında “”Bu öncü proje, CBDC araştırmamızı DeFi ekosisteminin umut verici fikirlerinden bazılarını birleştirerek yenilikçi sınırlara doğru itiyor” dedi. “Mariana aynı zamanda İnovasyon Merkezleri arasında ilk iş birliğine de işaret ediyor; gelecekte daha fazlasını görmeyi bekliyoruz.”

Proje, sınır ötesi borsalar için otomatik piyasa yapıcıların (AMM) kullanımını araştıracak. BIS, basın açıklamasında bu protokollerin yeni nesil finansal altyapılara yol açabileceğini söyledi.

Reuters’ın raporuna göre, CNDC’ler dünya merkez bankalarının %90’ı tarafından kullanılıyor, test ediliyor veya değerlendiriliyor. Ayrıca rapora göre merkez bankaları, kriptodaki ilerlemeler tarafından geride bırakılmaktan kaçınmayı yeni teknolojinin kompleks yapısıyla başa çıkarken dengeliyor.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın