//

Elveda Google Hangouts

Gmail’de yerleşik bir metin, görüntülü ve sesli sohbet uygulaması olan Google Hangouts tamamen kapatılıyor. Bu yılın başlarında duyurulduğu üzere Google, Hangouts kullanıcılarını şirketin işletmeler için Slack benzeri anlık mesajlaşma uygulaması olan Google Chat’e geçiriyor.

1 Kasım tarihinden itibaren Google Hangouts web uygulaması kullanılamamakta. Android ve iOS uygulamaları ise bu yılın temmuz ayında kapandı.

Hangouts, Google kullanıcılarının 2021’de Chat’e geçmesine izin vermesiyle tartışmasız yavaş bir ölüm yaşadı. Şirket, Haziran 2022’de Hangouts kullanıcılarının Gmail’de veya uygulamada Chat’e geçmelerini istediğini duyurmuştu.

Mesajların ve kişilerin çoğu otomatik olarak aktarılacak olsa da verilerin tamamı Google Chat’e taşınmayacak. Şirket, kullanıcıların verilerinin bir kopyasını indirmek ve kaydetmek için Google Takeout’u kullanmaları gerektiğini belirtiyor. Kullanıcıların Hangouts verilerini saklamaları için Ocak 2023’e kadar vakitleri var.

Hangouts, bağımsız bir uygulama olmadan önce Google+’da bir özellik olarak kullanılmaya başlandı. Mesajlaşma servisi Google Play Store’da 5 milyar indirmeye sahip.

Chat, hiçbir zaman Hangouts’un yerini tam olarak alamasa da grup sohbetleri için ek özelliklerin yanı sıra Alanlar gibi güvenlik ve ortak çalışma araçları ve diğer kullanıcılarla birlikte Dokümanları, Slaytları veya E-Tabloları düzenleme imkânı sunuyor. Ayrıca sohbet kullanıcıları GIF gönderip gruptaki birini bilgilendirmek için bahsetmeleri kullanabiliyor.

Google daha önce Chat kullanıcılarının başkalarıyla bağlantı kurması için daha iyi bir yol olduğunu söylemişti. Haziran ayında, Google Chat Ürün Yöneticisi Ravi Kanneganti resmî bir blogda şunları yazmıştı: “Kalan Hangouts kullanıcılarını Chat’e geçirmek için bu son adımı atarken kullanıcıların, Chat’i oluşturmak ve ortak çalışma alanı haline getirmek adına yaptığımız sürekli yatırımı takdir edeceklerini umuyoruz.”

Bir yanıt yazın