Hilma af Klint’in Eserleri NFT Oluyor!

Pharrell Williams da dahil olmak üzere yaratıcı devler tarafından kurulan ve yönetilen çevrim içi platform Dijital Varlıklar Galerisi (GODA), Hilma af Klint’in sevilen ‘Paintings for the Temple’ serisini Web 3.0’a getiriyor. 193 NFT olarak piyasaya sürülecek koleksiyon, İsveçli sanatçının beğenilen çalışmasını belgeleyen, Stolphe Publishing tarafından bu yıl tamamlanan yedi ciltlik bir katalog raisonné’nin dijital bir devamı.

NFT serisi, sınırlı bir süre için 14-17 Kasım 2022 tarihleri arasında iki seri olarak piyasaya çıkacak; biri GODA platformunda satın alınabilecek, diğeri ise yayınevinde kalacak. Ayrıca Londra merkezli stüdyo Acute Art tarafından yaratılan VR ve AR’deki çalışmaları da içerecek. GODA, yapıtlarının dijital versiyonları ticarileştirilirken, asıl resim koleksiyonunun kar amacı gütmeyen Hilma af Klint Vakfı’na ait ve asla satılık olmayacağını açıkladı.

Klint’in Dünyası

1862’de Stockholm’de doğan Hilma af Klint, maneviyat, teozofi ve antropozinin ezoterik dünyalarına dalmadan önce dindar bir Hıristiyan olarak yetiştirildi. Yeni inançları içinde filizlenirken, kutupluluk ve birlik fikirlerini keşfetmeye başladı ve 1906 ile 1915 arasında tamamlanan “Tapınak için Tablolar” serisi, onun yeni keşfettiği ruhsal uyanışını mükemmel bir şekilde örnekledi. Ancak, çalışmalarının sonunda hak ettiği ünü ve övgüyü alması bir asır aldı.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın