//

TikTok Güvenilir Bir Haber Kaynağı mı?

Son araştırmalar, bir eğlence uygulaması olduğu iddiasındaki TikTok’u haberlere ulaşmak için kullanan insanların yüzdesinin 2020’den bu yana üç katına çıktığını gösteriyor.

Pew Araştırma Merkezi’nin yeni bir anketine göre, giderek daha fazla Amerikalı haberlerini TikTok’tan alıyor. TikTok’tan haber alan insanların yüzdesinin 2020’den bu yana üç katına çıktığını ortaya koyan araştırmaya göre, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10’u artık düzenli olarak uygulamadan haber alıyor. 30 yaşın altındaki yetişkinler için bu sayı yüzde 26’ya çıkıyor.

Durum diğer sosyal medya platformları için tam aksi yönde. Örneğin 2020’de yetişkinlerin yüzde 54’ü Facebook’tan haber aldıklarını söylerken şimdi bu oran yüzde 44. YouTube’un ise son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde yatay kaldığı ve kullanıcıların yaklaşık üçte birinin platformdan haber almaya devam ettiği görülüyor.

Geçen yıl, TikTok’ta belgelenen önemli haber olaylarını gördük. Örneğin; Rusya, şubat ayında Ukrayna’yı işgal ettiğinde, milyonlarca kişinin kısa klipler aracılığıyla çatışmayı izlediğine tanık olduk. Johnny Depp ile Amber Heard’ün boşanma davası gibi magazinsel bir konuda çok sayıda TikTok kullanıcının içerikler ürettiğini de gördük.

TikTok, bir haber kaynağına dönüşürken, burada yer alan haberlerin ne kadar doğru olduğu önemli bir soru haline geldi. NewsGuard tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, bir TikTok aramasında döndürülen videoların neredeyse yüzde 20’sinin yanlış bilgi içerdiğini buldu. Hatta TikTok’ta yayılan yanlış bilgiler nedeniyle, birçok videonun kaldırıldığı da bilinmekte. Örneğin, 2020’de uygulamada yayımlanan “sahte haberlere” yanıt olarak platform, ABD 2020 başkanlık seçimleri hakkında yanlış bilgi içeren yaklaşık 350.000 videoyu ve yanlış COVID-19 bilgileri hakkında 50.000’den fazla videoyu kaldırdığını açıklamıştı. 24 Şubat 2021’de TikTok, topluluk kurallarını ihlal ettiği için kaldırılan içeriğin hacmini ve niteliğini ayrıntılandıran bir Şeffaflık raporu yayımladı. Bu rapor, uygulamada paylaşılan yanlış bilgilere ve sorunu çözmek için yapılan politika değişikliklerine karşı koymak amacıyla paylaşıldı. Veriler, 2020’nin ikinci yarısında dünya genelinde 89 milyon videonun, yayımlanan videoların %1’ini oluşturan topluluk kurallarını ihlal ettiği için kaldırıldığını gösterdi.

TikTok ile ilgili başka bir sorunun ise, algoritmanın önceki içerik etkileşimlerine dayanarak bir kullanıcıya hangi videoların gösterileceğini nasıl belirlediği olduğu belirtiliyor. Instagram’ın keşfet sayfası, TikTok’un sizin için sayfasına benzer, ancak Instagram’da kullanıcılara daha önce beğendiklerinden farklı içerik öneriliyor. TikTok’un algoritması ise, yalnızca bir kişinin ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş içeriği göstererek kullanıcıya daha fazla hitap ediyor. Diğer bir deyişle, bir konuyla ilgili bir sürü videoyu beğendiyseniz, sizin beğeninizden farklı olanları değil, beğendiğiniz şeyden daha fazlasını gösteriyor. Dolayısıyla çok sayıda insan yanlış bilgileri gösteren bir gönderiyle etkileşime girerse, o zaman daha fazla izleyici doğru olmayan haberler alabiliyor. Bu durum TikTok’un haberlerin doğru yayımlandığı bir kaynak olduğu konusunda soru işaretleri uyandırmaya devam ediyor.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın