/

StreamElements: Eylül Ayı Canlı Yayın Raporu

StreamElements, Eylül 2022 ‘State of the Stream’ raporunu yayımladı. Rapora göre canlı yayında oyun izleme saatleri tüm büyük platformlarda biraz düştü.

Twitch, aydan aya toplam izlenme saatlerinin yaklaşık %7’sini kaybederken, YouTube Gaming %1 küçüldü.

Küresel Canlı Yayın Tablosu
Twitch, League of Legends, GTA V ve PUBG gibi popüler oyunlarla küresel olarak canlı oyun akışını domine ediyor. Ağustos’a göre Eylül ayında izlenme sayısı küresel olarak düştü.

Rapor, NimoTV, AfreecaTV, Bigo Live, Trovo ve Nonolive gibi uluslararası platformları da içeriyor. Veriler yaşanan düşüşün sadece büyük platformları etkilemediğini gösteriyor.

StreamElements, bu düşüşün bir kısmının eylül ayının ağustos ayına göre daha kısa olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Ancak, izlenen saatler günlük bazda da azaldı. Kitlenin yaş demografisi göz önüne alındığında, okulların başlaması izlenme süresini etkilemiş olabilir.

Bu ay StreamElements, her zamanki sağlayıcısı Rainmaker.gg yerine Streams Charts ile ortaklık kurdu. Bu, oyun dışı içeriğin YouTube için ne kadar önemli olduğuna bakmak için benzersiz bir fırsat sağladı. Genel olarak, oyun içeriği, platformun toplam izlenme süresinin %16’sını oluşturuyor. YouTube’un en çok izlenen canlı kanalları müzik ve haber içeriği olma eğiliminde.

Saatlik izlenmeye göre en çok canlı izlenen YouTube kanalları

Twitch’te oyun dışı içerik büyüyor. Just Chatting, platformda en çok izlenen kategori. Streams Chart’a göre, eylül ayında izleyiciler yaklaşık 250 milyon saat Just Chatting içeriği izledi. Ancak YouTube’un yaklaşık 2,3 milyar saatlik oyun dışı içeriği, platformlardaki farklılıkları vurgulayarak bunu gölgede bıraktı.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın