///

Meta Hisselerindeki Tarihi Düşüş Devam Ediyor

Üçüncü çeyrekteki kazanç raporunu açıklayan Meta bocalıyor. Mark Zuckerberg’ün Metaverse vizyonuna olan inanç eksikliğiyle %25 oranında düşen Meta hisselerinin ardından şirketin durumu iyi gözükmüyor.

Bu yazının yazıldığı sırada Meta hisseleri, Çarşamba günü görülen 130 dolar seviyesinden aşağıda, 98 dolar civarında işlem görüyordu. Diğer teknoloji şirketi hisseleri de genel olarak benzer durumda. Zorlu ekonomik iklim ve jeopolitik gerilimleri arttıran savaş, birçok teknoloji şirketinin tahmini değerini uzaydaki yörüngelerinden dünyaya geri gönderdi.

Ancak Meta’nın hisselerinin düşüşü ve bunun şirketin geleceği hakkında gönderdiği mesaj diğerlerine göre daha ağır. Meta’nın hisse senedi fiyatı, şirketin geçen yaz sonunda kaydettiği tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 380 dolarlık zirvenin dörtte birine kadar geriledi.

Perşembe günü görülen seviye, Zuckerberg’ün Facebook’un yerini alacak sanal bir sosyal platforma doğru büyük ve muhtemelen umutsuz yönelişinden çok önceki bir yıl olan 2016’dan bu yana inmediği kadar düşük bir seviyede. Meta’nın Metaverse’ü hakkında hem içeriden hem de dışarıdan gelen kaygı dolu bilgilerin de bu düşüşte etkili olduğu söylenebilir.

Örneğin Meta’nın kulaklıklarına güç veren donanım olan Oculus’un VR vizyoner kurucusu Palmer Luckey, Horizon Worlds’ü “Bugün berbat ama gelecekte harika olabilir” diyerek eleştirdi. Başka bir örnekse şirketin VR donanımının ve sanal sosyal ağlara yönelik agresif girişimlerinin evi olan Reality Labs bölümünün, bu yıl şimdiye kadar olan zaman çerçevesinde 9 milyar dolar üzerinde zarar etmesi.

Meta hala milyar dolarlık bir şirket ve kendini toparlayabilir ama bu düşüş şirketin yıllardır ektiğini şimdi biçtiğini gösteriyor. Meta, insanların sevdiği bir sosyal uygulama olan Instagram’ı milyar dolarlara satın aldı ve platformu reklamlara boğarak kullanıcı deneyimini bozmayı başardı. Bu yolla rekabeti ortadan kaldırmaya ve uygulamadan mümkün olduğunca çok reklam geliri çekmeye çalışan Meta, kaderin bir cilvesi olsa gerek ki o zamanlar Instagram’a göre insanların nefret etmediği bir uygulama olan TikTok’un yükselişine zemin hazırladı.

Instagram’ın gidişatının son zamanlarda pek de iyi görünmemesi bir yana Meta, kullanıcıların ne istediğini bilip bilmediğini bile incelemeden Metaverse bahsini beş katına çıkardı. Şirketin Facebook olan adını Meta ile değiştirdikten ve bu süreçte İngilizcedeki mükemmel bir kelimeyi mahvettikten sonra bu işten kolay kolay geri dönüşü yok.

Tüm bunlardan sonra yatırımcılar mesajı ya da mesajın eksikliğini alıyor gibi görünüyor. Uzun süredir Meta COO’su olan Sheryl Sandberg şirketten ayrıldı ve şirket bugünlerde Mark Zuckerberg’ün tek adamlık şovuna dönüşmüş durumda. Meta üzerine oynanan bahis, Zuckerberg’ün sosyal medya trendlerinin nereye gittiğini bildiği ve oraya ilk önce nasıl ulaşılacağını anladığı varsayımı üzerine oynanıyorsa bir zamanların durdurulamaz reklam canavarı yanlış yönde ilerliyor gibi görünüyor.

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın