Hollandalı Stüdyo DRIFT, Tarihî Yapılara Işıklı Dronelarla Hayat Verdi

Hollandalı iki sanatçının kurduğu Studio DRIFT, meşhur tarihî yapıların yeniden inşa edilmesi veya restorasyonları halinde nasıl görüneceklerini hayal etmenize olanak sağlayan yeni bir projeye başladı. DRIFT, ışıklı dronelar kullanarak eserlere hayat veriyor.

Sagrada Familia, Barselona. DRIFT tarafından drone teknolojisi kullanılarak tamamlandı. Görsel: DRIFT

Roma’daki antik Kolzeyum ve Gaudi’nin Barselona’daki Sagrada Familia’sı, Studio Drift’i kuran Lonneke Gordijn ve Ralph Nauta’dan grup tarafından şimdiye kadar tamamlanan gerçek boyutlu çizimler arasında yer alıyor.

Kolezyum, Roma. DRIFT tarafından drone teknolojisi kullanılarak tamamlandı. Görsel: DRIFT

Nauta, Artnet News’e fikrin ilk nasıl ortaya çıktığı hakkında “Notre Dame yandığında, onu ışıkla yeniden inşa etmeyi düşünmeye başladık” dedi. “Dünyaya, mimarî şaheserlerin geçmişte nasıl göründüğünü göstermek için.”

“Unutulmuş el sanatları ile nesiller boyunca inşa edilen bu insan başarıları, alabilecekleri tüm ilgiyi hak ediyor. Bize toplumu yeniden keşfedebilmemiz için umutsuzca ihtiyaç duyduğumuz sabrı sunuyorlar. Onları ışıkla yeniden yaratmak, geçmişin yavaş ama güzel inşaat yöntemleriyle ilgili olarak yüksek teknoloji geliştirmelerimizin potansiyel pozitif gücünü vurguluyor.” diye devam ediyor Nauta.

Son iki yıldır DRIFT, Drone Stories ve Nova Skystories dahil olmak üzere, 64 çok disiplinli uzmandan oluşan ekibiyle, açık ve kamusal alanlarda bir dizi etkileyici hava heykeli, enstalasyon ve keyif alınması amaçlanan performanslar üretebilen sofistike yazılımlar geliştirmek için çalışıyor.

Nauta, Rembrandt gibi daha önceki sanatçıların kendi boyalarını nasıl geliştirdiğine dikkat çekerek, “Benim için iyi sanatın değeri, kendini ifade etmenin yeni yollarını geliştirme yeteneğidir.” diyor.

DRIFT, drone teknolojisini kullanarak olası binaları şehir manzaraları üzerinde görselleştiriyor. Görsel: DRIFT

Bu proje DRIFT’e, mimarlara ve diğer yaratıcılara yapılarının neye benzeyebileceğinin görüntülerini sağlayarak, planlı binalar için konseptlere ince ayar yapmalarında yardımcı olacak sanatsal pratiğin yanı sıra bir yan girişim yaratma konusunda ilham verdi.

Nauta, “Büyük bir bina bir şehrin manzarasını önemli ölçüde değiştirebilir. Yeni bir yapının bir şehir manzarasını nasıl zenginleştirebileceğini görselleştirebiliriz. Yerel bir topluluğa şehirlerinin nasıl görüneceğini göstermekte yardımcı olabiliriz.” diye anlatıyor.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir cevap yazın