/

Getty Images CEO’su AI Sanat Satışının Yasallığını Sorguluyor

Getty Images CEO’su Craig Peters, şirketlerin potansiyel yasal ve etik tehlikelerini düşünmediğini söyleyerek AI (Yapay zeka) sanatını ticarileştirmek için “yarışan” şirketleri eleştirdi.

Röportajda Peters, Getty Images’da eylül ayında yasaklanan AI içeriğinin satışı kuralını yinelerken, şirket ile İsrailli firma Bria arasında AI destekli görüntü düzenleme araçları sunmak için yeni bir ortaklığı belirtti. Getty Images’ın AI tarafından oluşturulan içerik konusundaki fikri, AI sanat üreticisi DALL-E’yi doğrudan sitesinin tekliflerine entegre edeceğini açıklayan rakibi Shutterstock’dan çok farklı.

Peters, “Şu an ortada pek çok soru var. Bu materyalin telif hakkının kime ait olduğu ve materyali oluşturmak için yararlanılan haklar gibi. Müşterilerimizi yasal risk alanına sokmak istemiyoruz. Telif hakkı konusunda bazı iddialar var ancak soruları tamamen yanıtladığını sanmıyorum.” ifadelerini kullandı. “Bazı organizasyonların, bireylerin ve şirketlerin pervasız olduğunu görüyoruz. Mesele, sorunların ele alınmaması, hatta bazı durumlarda kenara itilmesi. Bence bu güvenli değil ve sorumsuzca. Yasadışı olma ihtimali de var.” eklemesini yaptı. AI tarafından oluşturulan içeriğin Getty Images’ın işi için bir tehdit olup olmadığı sorulduğunda ise Peters, olmadığı konusunda kararlıydı.

Peters, Getty Images’ın yapay zekanın yaratıcılığını göz ardı etmediğini ve şirketin Bria ile ortaklıkları sayesinde kullanıcılarına “etik” yapay zeka araçları sunacağını vurguluyor. Bria’nın kendi sitesi, şirketin teknolojisinin nesne kaldırma gibi basit görevleri otomatikleştirmek veya ırk, cinsiyet ve stok fotoğraflarındaki modellerin görünümünü değiştirmek gibi daha müdahaleci düzenlemeler yapmak için nasıl kullanılabileceğini vurguluyor.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın