Hong Kong’dan Dijital Para Birimi Atılımı: Project Aurum

Hong Kong’daki mali yetkililer, Çin özerk bölgesinin kendi merkez bankasının dijital para birimi olan Project Aurum adlı bir prototip açıkladı. Katılımcılar, iki katmanlı platformun bir toptan bankalararası ve perakende e-cüzdan sistemine sahip olduğunu açıkladı. Hong Kong, Project Aurum’un bir parçası olarak perakende tokenleri ve kripto para çıkaracak.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ve Hong Kong Uygulamalı Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü, yaklaşmakta olan dijital para biriminin bir prototipini üretti.

Aurum’un katılımcılar iki farklı dijital token çıkarmak istiyorlar. İlki ara bir dijital para birimi olurken ikincisi ise bankalar arasından dolaşan merkez bankası destekli stabil bir para birimi (CBDC).

Projenin yazarları, “Merkez bankası destekli stabilcoinleri hayata geçirmek daha önce hiç yapılmamıştı ve bu nedenle, bunu yapmanın özel sektör stabilcoinleri üzerine büyüyen araştırmayı destekleyebileceğini hissettik.” dedi. Ayrıca, özel sabit paraların aksine, Aurum’un sabit para bakiyelerinin, veren bankanın merkez bankası ile gerçek zamanlı brüt ödeme bakiyelerine karşı uzlaştırıldığını açıklıyorlar.

Ayrıca dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olan Hong Kong, dijital yuan (e-CNY) pilot uygulamasını genişleten anakara Çin de dahil olmak üzere merkez bankası geliştirme cephesinde diğerlerini yakalama çabalarını yoğunlaştırıyor. Bu yılın sonbaharında HKMA, Hong Kong dolarının dijital versiyonu (e-HKD) üzerinde çalıştıklarını söylemişti.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın