/

LinkedIn Sahte Profillere Karşı Harekete Geçmeye Başlayacak

Platform, geçtiğimiz günlerde çok sayıda kullanıcısının Apple’ı işyeri olarak listelediğini ve sadece 24 saat içinde bu sayının yarıya düştüğünü fark etti. Apple’ın bu karmaşa ile hiçbir alakası yoktu.

Uygulamaya ait verileri izlemekten sorumlu olduğunu söyleyen geliştirici Jay Pinho hem Apple’da hem de Amazon’da çalışan sayısındaki büyük düşüşü vurgulayan ilk kişi oldu ve istatistikleri başka bir güvenlik uzmanıyla paylaştı.

10 Ekim’de yaklaşık 570.000 profil Apple’ı şu anda çalıştıkları yer olarak belirledi ve ertesi gün bu rakam 285.000’e düştü. Aynısı, uygulamadaki işverenlerin personel sayısında %33’lük bir düşüş ile Amazon’da da yaşandı.

Son zamanlarda medya kuruluşlarına konuşan LinkedIn sahte hesapların yaygınlığından bahsetti. Ayrıca, uygulamanın bu tür davranışlara karşı önlem almak için insan incelemeleriyle otomasyonu kullanma kararını da ön plana çıkaracağını belirtti.

Sahte hesapların aktivitelerinin çoğu dolandırıcılık olarak rapor edildi ve işe alım görevlileri bu hesaplara karşı uyarıldı. Sonuçlara varmadan ve uygulamanın kaydına göre körü körüne insanları işe almadan önce kendi araştırmalarını yapmaları istendi.

Aynı ay, uygulama, platformda dolandırıcılık davranışında benzer bir artış olduğunu da kabul etmeye başladı. Bu nedenle, kullanıcılarını para isteyenlere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Ayrıca LinkedIn’in bir sözcüsü, konuyla ilgilenmenin kesinlikle büyük bir zorluk olduğunu, ancak uygulama deneyimini iyileştirmek için sorunu üstlenmeyi hemen kabul ettiklerini de eklediler.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın