/

Musk’ın Twitter Planı: Çalışanların %75’i İşten Çıkarılabilir!

Washington Post tarafından ulaşılan habere göre Elon Musk, 44 milyar dolarlık Twitter satın alma anlaşmasında potansiyel yatırımcılarına, çalışanların %75’inden kurtulmayı planladığını söyledi. Milyarder girişimcinin planı gerçekleşirse, yaklaşık 5.500 Twitter çalışanı işini kaybedecek.

Rapor, Musk’ın haziran ayında Twitter’ın maliyetlerinin, gelirlerini aştığını ve şirketin ‘‘sağlıklı hâle gelmesi’’ gerektiğini söyleyerek işten çıkarmaları ima ettiği kamuoyu yorumlarıyla örtüşüyor. Twitter’ın spam ve sağlık metriklerinden sorumlu eski başkanı Edwin Chen, konu hakkında Post’a bunun ‘‘hayal edilemez’’ olacağını söyledi. Bu kadar çok personelini kaybetmesinin, Twitter’ın sunduğu hizmet kalitesine zarar verebileceği düşünülüyor.

Musk’ın 44 milyar dolara Twitter’ı satın alma işleminin 28 Ekim’e kadar tamamlaması bekleniyor. Musk, Twitter’ı satın almaz ise Post, sosyal medya şirketinde Musk’ın planladığından daha küçük bir ölçekte işten çıkarmaların yaşanabileceğini söyledi. Rapora göre Musk’ın teklifinden önce şirket, iş gücünü yaklaşık 1.900 çalışana eşit olacak şekilde %25 oranında azaltmayı planlıyordu.

Bir yanıt yazın