Uber Araçlarına Araç İçi Video Reklamları Geliyor

Uber kullanıcıları yakında A noktasından B noktasına seyahat ederken araçların içinde video reklamlar görebilir.

Araç paylaşım devi çarşamba günü yaptığı açıklamada, reklamcılık yoluyla ekstra para kazanma planlarının bir parçası olarak tabletlerde oynatılan araç içi reklamları denediğini söyledi.

Araç içi reklamlar şu anda Los Angeles ve San Francisco’daki bazı Uber araçlarındaki tabletlerde halihazırda oynatılıyor. Pilot uygulama iyi giderse bunun ülke genelinde ve muhtemelen ötesinde kullanıma sunulacağını bekleyebiliriz.

Uber’in araç içi reklam girişimi olarak adlandırılan “Journey Ads” şimdiye kadar NBCUniversal, Heineken ve United Artists’in de aralarında bulunduğu 40 marka ile ortaklık kurdu.

Uber, araç içi reklamları “markaların tüm sürüş süreci boyunca tüketicilerle bağlantı kurması için ilgi çekici bir yol” olarak tanımlıyor, ancak sürücülerin yolculukları sırasında reklamların oynatılması konusunda ne hissettikleri henüz belli değil.

Uber kısa süre önce eski Amazon reklam yöneticisi Dr. Mark Grethe altında özel bir reklam ekibi kurdu. Uber, araç içi reklamların yanı sıra, menülerdeki reklamlar dahil olmak üzere Uber ve Uber Eats uygulamalarına daha fazla reklam yerleştirmeyi ve ayrıca işletmelerin Uber ve Uber Eats müşterileri için özel teklifleri tanıtabileceği sponsorlu e-postalar oluşturmayı planlıyor. Sürücülerin mesai saatlerinde arabalarının çatısına astıkları dijital reklam panoları da Uber’in planlarının bir parçası.

Grethe bir yayında, “Reklam bölümümüz aracılığıyla önde gelen markaların, müşterilerin pürdikkat kesildiği bir anda, markayı ve müşteriyi birbirine bağlayarak markaların tüketicilerle olan ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olabiliriz” dedi.

Uber’in reklamlara yönelmesi, araç paylaşımı rakibi Lyft’in gelir elde etme çabalarını reklamlarla ikiye katlamak için yeni bir ekip oluşturmasından sadece birkaç ay sonra geldi. Şirket geçen yıl Los Angeles’ta bir pilot program kapsamında araç içi tabletleri kullanmaya başladı. Şimdi de bu çalışma Chicago, San Francisco ve Washington D.C.’ye genişletiliyor.

Reklamların yanı sıra, Lyft’in tabletleri, kullanıcıların yolculuk ilerlemesini izlemelerine, sürücüleri derecelendirmelerine, sürücülere bahşiş vermelerine ve iHeartRadio ile olan ortaklığı sayesinde yolculuklarda müziği kontrol etmelerine de olanak tanıyor.

Bir yanıt yazın