Hindistan Google’ı 162 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırdı

Hindistan’ın rekabet düzenleyicisi perşembe günü Google’ı “çoklu pazarlarda” Android mobil cihazlarla ilgili rekabete aykırı uygulamalar nedeniyle 161,9 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

Google’a üç buçuk yıl önce iki avukat ve bir hukuk fakültesi öğrencisinin şikâyeti üzerine soruşturma açan Hindistan Rekabet Komisyonu, bir basın açıklamasında Google’ın cihaz üreticilerinin tüm Google Mobile Suite’ini önceden yüklemesini zorunlu kıldığını ve bunun cihaz üreticilerine haksız koşullar yarattığını öne sundu.

Rekabet düzenleyicisinin raporu ele alışı, geçen yıl belgelerin düzenlenip basın tarafından bildirilmesinden sonra manşetlere girdi. Buna karşılık Google, raporun sızdırılması nedeniyle düzenleyiciyi mahkemeye dava etmek için harekete geçti ve “kendini savunma hakkıyla uyuşmadığını ve Google ve ortaklarına zarar verdiğini” söyleyerek yapılan “güven ihlalini” protesto etti.

İki yıl önce, Hindistan’da 150’den fazla girişim ve firma bir ittifak oluşturmak için çalışmaya başladı ve Google’a olan bağımlılıklarını azaltmak için bir uygulama mağazası açma fikrinde buluştu. Bunun sonucunda Google’ın ülkedeki yeni Play Store faturalandırma kuralının uygulanmasının ertelenmesi istendi.

Google’ın sadece Hindistan’da başı dertte değil. Ülkelerin politikasını belirleyenler, teknoloji devlerinin güçleri konusunda endişe duymaya başladı ve bu şirketlerin kendi ülkelerindeki yerel şirketlere zarar verip vermediğini değerlendiriyor. Bu da Google’I dünya genelinde hükümetlerin artan incelemeleriyle karşı karşıya bıraktı.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın