Meta, Giphy’yi Satışa Çıkarmak Zorunda Kaldı

Facebook’un ana şirketi Meta’ya, İngiltere rekabet gözlemcisi tarafından gif oluşturma web sitesi Giphy’yi satması hükmü verildi. Otorite ilk kez büyük bir Silikon Vadisi şirketi tarafından yapılan bir anlaşmayı feshetti.

Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar Otoritesi, kasım ayında Meta’ya rekabet endişelerini çözmenin tek yolu olarak Snapchat, TikTok ve Twitter gibi sosyal ağların en büyük animasyonlu gif tedarikçisi olan Giphy’yi elden çıkarması olduğunu bildirdi. Meta iki yıl önce Giphy’yi 400 milyon dolara satın almıştı.

Meta, düzenleyici kurumun “milyonlarca sosyal medya kullanıcısını koruyacağını” ve Facebook’un “sosyal medyadaki önemli gücünü artırmasını” durduracağını söylenen karara itiraz etti ve Rekabet Temyiz Mahkemesi itiraz edilen altı gerekçeden beşini onadı.

Mahkemenin temmuz ayındaki kararından sonra CMA, Giphy ve Meta’dan yeni sunumlar içeren orijinal kararının “hızlandırılmış bir incelemesini” gerçekleştirdi ve salı günü Giphy’yi satma emrinin arkasında durduğunu söyledi.

Karar merci, Meta’nın rakiplerinin gif arzını cevapsız bırakarak “zaten önemli olan Pazar gücünü” arttırabileceğini veya Giphy’yi kullanmaya devam etmek için onlardan daha fazla kullanıcı verisi talep edebileceğini söyledi.

Meta, salı günkü CMA kararını konuyla ilgili son söz olarak kabul ettiğini ve Giphy’yi satacağını söyledi.

CMA, Instagram ve mesajlaşma servisi WhatsApp’ın da sahibi olan Facebook ana şirketinin, Birleşik Krallık’ta sosyal medyada harcanan kullanıcı süresinin %73’ünü oluşturduğunu belirtiyor.

Soruşturmayı yürüten bağımsız grubun başkanı Stuart McIntosh “Bu anlaşma iki pazardaki rekabeti önemli ölçüde azaltacaktır. Bu, Birleşik Krallık görüntülü reklam pazarındaki potansiyel rakibin ortadan kaldırılmasıyla sonuçlandı ve aynı zamanda Meta’ya sosyal medyadaki önemli pazar gücünü daha da artırma yeteneği verdi.” ifadesinde bulundu.

“Bunun üstesinden gelmenin tek yolu Giphy’nin satışıdır. Bu, dijital reklamcılıkta yeniliği teşvik edecek ve aynı zamanda Birleşik Krallık sosyal medya kullanıcılarının Giphy’ye erişimden yararlanmaya devam etmesini sağlayacaktır.”

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir cevap yazın