Kullandığınız Font Okuma Hızımızı ve Kavrama Gücümüzü Etkiliyor

Merkez Florida Üniversitesi (UCF) araştırmacıları, dijital okumalar için herkese uyan tek bir tip font olmadığını, farklı font stilleri ve yazı boyutunun okuma hızını ve kavrama gücünü artırabileceğini buldu. Bu durumu dijital dünya için uygun numaralı gözlük olarak düşünebilirsiniz.

UCF’de bulunan akademi, endüstri ve Okunabilirlik Konsorsiyumu araştırmacıların ortaklaşa yürüttüğü çalışma, yazı tipini bir bireye daha uygun bir yazı tipiyle değiştirmenin, anlamayı sürdürürken okuma hızında %35’lik bir artışa yol açtığını buldu.

Okunabilirlik Konsorsiyumu, bireysel tipografi kullanarak dijital okunabilirliği ve anlamayı iyileştirmek ve araştırmak için UCF, Adobe, Readability Matters ve Google arasındaki bir iş birliğidir.

Konsorsiyumu direktörü ve UCF Departmanında doçent olan çalışmanın ortak yazarı Ben Sawyer, çalışmanın, herkesin kendisi için ideal olan fontların neler olduğunu her zaman bilmediklerini ve bu nedenle kişisel font tercihlerin tam olarak okuma hızıyla uyuşmadığını söyledi.

Sawyer, “Bu sonuçlar, kişiselleştirmenin anahtar olduğunu vurguluyor. Okuyucuların kişisel okuma deneyimlerini optimize eden formatı keşfetmelerine yardımcı olacak araçlar yaratma ve araştırmalar yürütme konusunda gelecekteki çalışmaları teşvik ediyor.” ifadelerini belirtti.

Araştırmada, 18 ile 71 yaşları arasında 352 kişilik bir gruba kendi cihazlarında dijital metinler okunması istendi. Gazete ve PDF’lerde kullanın 16 yaygın font tespit edildi.

Adobe araştırma stajyeri Shaun Wallace, “Bu araştırma, yazı tiplerine okuma gözlüklerine baktığımız gibi bakmaya başlamamız gerektiğini gösteriyor. Doğru yazı tipiyle, bireyin metni nasıl gördüğünü daha hızlı okumalarına yardımcı olacak şekilde yeniden şekillendirebiliriz. Metni bireyin ihtiyaçlarına göre yeniden tasarlamanın tüm yönlerini keşfedebileceğimiz için bu araştırma daha yeni başlıyor.” dedi.

Konsorsiyum, yazı tipi, boyutu ve kelimeler arası boşluk gibi özelliklerin hem yetişkinler hem de çocuklar arasında okuma hızını ve anlamayı etkilediğini de işaret ediyor.

Size uygun yazı tipini merak ediyorsanız resmi dijital okuma laboratuvarındaki testi yapabilirsiniz.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın