//

TikTok Hız Kesmeden Büyümeye Devam Ediyor!

Çağımızın yükselmeye devam eden dijital dünyasında sosyal medya yüksek saltanatını koruyor. Ve günümüzde diğer sosyal medya platformları ile performans, popülerlik ve yenilik açısından kıyaslandığında tahtta şu an TikTok oturuyor.

Günümüzde büyük sosyal medya uygulamalarında aktif kullanıcı sayısı 4.6 milyara yakın. Yaygınlığın boyutunu daha rahat anlamanız için dünya nüfusunun yaklaşık %60’ı diyebiliriz. Statista Advertising & Media Outlook’tan tahmin edilen ise bu rakamın 2027’de kesinlikle 6 milyara çıkacağı.

Bu nedenle, TikTok’un günümüzün rakipleri ve rekabeti arasından sıyrıldığını söylemek yanlış olmaz. 2018 ile 2022 yılları arasında, uygulamanın yılda yaklaşık 340 milyon üyeyle muazzam bir popülerlik kazandığını gördük. Hepimizi dijitalleşmeye iten pandemi sırasında TikTok’un 1 milyar aktif kullanıcı hedefine vurması şaşırtıcı olmaz. Platformun aktif kullanıcı oranları için 2024’te yaklaşık 2 milyara çıkacağı ve ardından yavaş yavaş gerilemenin başlayacağı öngörülüyor.

Ancak Facebook’un hala tüm zamanların en büyük sosyal ağı olarak tahmin edildiğini görmek etkileyici. Günümüzde aktif hesapları olan yaklaşık 2,6 milyar kullanıcısı var. Üstelik 2025 yılında bu tahminlerin 3 milyara yaklaştığını görüyoruz. Meta’nın Facebook ile zor bir yıl yaşadığı kabul edilse de Statistica’nın araştırması platformun hala güçlü olduğunu gösteriyor.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın