/

Instagram Kullanıcıların Yaşını Onaylamak İçin Geliştirdiği Yapay Zekâyı Deniyor

Güvenlik sağlayıcılarının incelemesiyle karşı karşıya kalan Instagram, bu yılın başlarında ABD’de 18 veya daha büyük olduğunu iddia eden kullanıcıların yaşını doğrulamak için bir programı test etmeye başladı. Bu yapay zekâ programı, kullanıcıların yüz fotoğraflarını inceleyerek kimlik doğrulaması yapacak. Meta bu programı iki önemli denizaşırı pazara sunmaya hazır: Hindistan ve Brezilya.

Program, kullanıcıların yükledikleri videolarla çalışıyor. Böylelikle yapay zekâ, kullanıcıların gerçekten 18 yaşında veya daha büyük olup olmadıklarını belirleyebiliyor. Bu seçenek için Instagram, İngiltere merkezli yeni kurulmuş bir kimlik şirketi Yoti ile ortaklık kurdu. Kullanıcılar ekrandaki talimatları izleyerek video çekmeyi tamamladıktan sonra Meta, özel olarak eğitilmiş yapay zekâsı aracılığıyla doğrulama için bu veriyi Yoti ile paylaşıyor. Her iki şirket de doğrulandıktan sonra verilerin sildiğini belirtti.

Instagram, gençlerin belirli deneyimlerini kısıtlamak için yaş verilerini kullandığını söylüyor: 16 yaşın altındaki kullanıcıların hesaplarını varsayılan olarak gizli hale getiriyor, bilinmeyen yetişkinlerden gelen DM’leri engelliyor ve reklam veren şirketlerin, gençlerin ilgi alanlarına ve etkinliklerine dayalı reklamlar sunmasını engelliyor.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın