//

YouTube Çok Yakında @KullanıcıAdı Sistemine Geçiyor!

YouTube, içerik oluşturucuların izleyicilerini kanallarına yönlendirmelerini kolaylaştırıyor. Şirket, içerik oluşturucuların YouTube Shorts, kanal sayfaları, video açıklamaları, yorumlar ve daha fazlası aracılığıyla izleyicileriyle etkileşime geçmek için kanallarını @kullanıcıadı biçimiyle tanımlamaları için yeni bir yol olan özelliğini duyurdu. Bu kullanıcı adları YouTube’daki herkesin kullanımına sunulacak. YouTube, kendi benzersiz @KullanıcıAdı’nızı talep etmek için belirli bir boyutta veya abone sayısında bir içerik oluşturucu olmanıza gerek olmadığını da belirtiyor.

Yeni @kullanıcıadları, Facebook, Instagram, Twitter, Telegram ve diğerleri gibi siteler de dahil olmak üzere sosyal medyada yaygın. Ancak YouTube, bunu yalnızca sınırlı olarak sunmuştu – içerik oluşturucuların video başlıklarında ve açıklamalarında @ ile kanallardan bahsetmelerine veya örneğin YouTube Canlı sohbetlerinde diğer kullanıcılardan bahsetmelerine izin veriyordu. Ancak @kullanıcıadı seçeneği diğer alanlarda ve tartışmalarda mevcut değildi. Bunun yerine, etiketlemek için başka bir YouTube kullanıcısının yorumunu yanıtlamanız gerekir.

Bununla birlikte, YouTube’un Shorts ile TikTok’a giderek daha da benzerken, şirket artık yeni kullanıcı adlarıyla TikTok’un kullanıcıları teşvik etme şeklini daha yakından taklit etmek istiyor.

YouTube, yeni kullanıcı adlarının hem kanal sayfalarında hem de Shorts’ta görüneceğini ve bunların platform genelinde “anında ve tutarlı bir şekilde tanınabilir” hale geleceğini söylüyor. Kullanıcı adları yaygınlaştıktan sonra kullanıcılar yorumlarda, topluluk gönderilerinde, video açıklamalarında ve başka yerlerde diğerlerinden doğrudan @ ile bahsetebilecek. Bu yeni isimler kanal adının yerini almayacak olsa da YouTube genelinde benzersiz olacak ve içerik oluşturucuların platformda kendileri için ayrı bir kimlik oluşturmalarına olanak tanıyacak.

Yeni özellik, önümüzdeki haftadan itibaren kademeli olarak başlayacak. YouTube, içerik oluşturucuların, kanal adlarının bir başkası tarafından alınmasını önlemek için, zaten kişiselleştirilmiş bir URL’ye sahip kanalların, değiştirmeyi seçmedikçe bunun varsayılan @’leri olacağını belirtiyor. Bir kullanıcı adı oluşturulduktan sonra, YouTube ek olarak youtube.com/@handle biçiminde eşleşen bir URL oluşturacak ve bu, içerik oluşturucunun kullanıcı adının web’de veya başka bir ortamda başka bir yerde kullanılmasına olanak tanıyacak. Kanalın zaten benzer bir amaç için kullandığı kişiselleştirilmiş bir URL’si varsa, bağlantılarını güncellemeleri gerekmeyecek; bu URL, bunun yerine otomatik olarak yeni @kullanıcıadı şeklindeki URL’ye yönlendirecek.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın