/

En Fazla Güvenlik Açığı Olan Tarayıcılar Açıklandı

Atlas VPN, 2022’de raporlanan güvenlik açıklarından oluşan veri tabanıyla bir liste yaparak en güvenliden en güvensiz tarayıcıya kadar bir sıralama yaptı. Sonuçlara göre Chrome, en fazla güvenlik zafiyeti bulunan tarayıcı.

Artan internet kullanımı ve hacker vakalarının ardından bugün internet kullanan herkesi ilgilendirecek bir rapor yayımlandı. Atlas VPN, 1997’den beri faal olan “Vulnerability Database” verilerine göre tarayıcıları güvenlik açıklarına göre karşılaştırdı. Bazıları için pek de şaşırtıcı olmayan sonuç ise, oldukça fazla kullanılan Chrome’un en güvensiz tarayıcı olması.

2022 Ocak – Ekim tarihleri arasını kapsayan verilere göre Chrome’da, sadece 2022’de 303 güvenlik açığı var. Tarayıcıların bu sene ve tüm zamanlardaki güvenlik açıkları tablolarla listelendi.

2022’de en fazla güvenlik açığı olan tarayıcılar:

Google Chrome 303 ile 1. sıradayken 117 ile Mozilla Firefox onu takip ediyor. 3’üncülük ise Microsoft Edge’in. Listenin sonlarında 26 açık ile Safari ve 0 açık ile Opera bulunuyor. Tüm zamanların en fazla güvenlik açığına sahip tarayıcılar:

Google Chrome, 3159 açıkla yine zirveyi kimseye bırakmamış. 2361 ile yine Mozilla Firefox onu takip ediyor. Önceki tabloya kıyasla 1139 açıkla Safari 3. sırada. 4’üncülük ise 806 ile Edge’deyken listenin sonunu tüm zamanların en az güvenlik açığı olan 344 ile Opera sahip.

Chrome, sadece bu tablolarda rekora imza atmakla kalmadı. Aynı zamanda henüz girdiğimiz ekim ayında güvenlik açığı tespit edilen tek tarayıcı oldu.

Nitekim verilerin sadece şirketler değil hackerlardan da alınıyor olması verilerin doğruluğunu şaibeli hale getirebilir. Chrome’un bu kadar güvenlik açığı olmasının sebebi, kendi popülaritesi ve bunun sonucunda maruz kaldığı saldırılar ve hacker ilgisi de olabilir.

Bir yanıt yazın