//

Paris Moda Haftasına Pikselli Giysiler Damga Vurdu

Bu hafta sonu Paris Moda Haftası’ndaki Loewe defilesinde, modeller beyaz zeminden yükselen devasa bir antoryum bitkisi modelinin etrafında yürüdü. Genel itibariyle şov, büyük ölçüde endüstri insanları, ünlüler ve influencerların katıldığı, modanın en yüksek profilli etkinliklerinden birinden beklendiği gibiydi. Ancak şeffaf bluzlar ve dokulu ayakkabıların arasında adeta glitchlenmiş gibi görünen birkaç parça izleyicileri gözlerini ovuşturmaya itti.

Bu Minecraft’tan fırlamış pikselli parçalar düzinelerce normal sayılabilecek parçanın arasında ilgiyi kendine çekmeyi başardı. “Göz hilesi” anlamına gelen trompe l’oeil etkisi modada yeni bir şey değil ve tasarımcılar uzun süredir giysiler üzerinde optik illüzyonları kullanıyorlar. Ancak moda evleri metaverse tabanındaki yerlerini giderek genişletmeye ve tüketicilere yeni, fiziksel olmayan ürünleri pazarlamaya çalıştıkça dijital giysilerin fiziksel temsilleri de yayılmaya başlıyor.

Gucci, Balenciaga ve Prada gibi moda markaları Web3’de büyük yatırımlar yapan teknoloji şirketleriyle ortaklık kurarak metaverse evrenine dahil oldu. Roblox’ta oyuncular Gucci Kasabası adlı sanal bir siteyi ziyaret ederek avatarları için Gucci kıyafetleri satın alabiliyor. Fortnite, sınırlı sayıda oyun içi görünümler için Balenciaga gibi markalarla iş birliği yaptı ve bunu fiziksel Fortnite gömlekleri ve beyzbol şapkaları satarak ilerletti. Meta’nın avatar mağazası ise Prada, Balenciaga ve Thom Browne gibi yüksek moda markalarının dijital kıyafetlerini satmakta. Ancak bu ürünlerin sanal olması daha ucuz olduğu anlamına gelmiyor. Roblox’taki bir Gucci el çantası, gerçeğinden daha yüksek fiyata satılıyor.

Loewe’nin yeni koleksiyonu asıl olan ve sahte, gerçek ve temsili arasındaki çizgilerle oynuyor. Mankenlerin bluzlarında ve üstlerinde yeniden ortaya çıkan antoryumlar bile gerçek dışı görünüyor. Sanki biri onları Vogue’a yüklemeden önce Photoshop’la eklemiş gibi. Adeta giysilerin neye benzediğini ve hangi amaca hizmet ettiğini düşünmeniz için size meydan okuyorlar. Loewe gösterisinde glitchlenmiş parçaları dikkatlice yerleştirerek bu soruları çözmeye çalışırken, oldukça çarpıcı ve zorlayıcı bir fiziksel temsil gerçekleştiriyor. Kimse metaversete Minecraft stili bir kapüşonlunun nasıl görüneceğini merak etmiyor. O kapüşonlunun gerçek hayata geçirilmesi ve mankene giydirilmesiyle ilgili tekniği anlamak istiyor.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın