/

Neo-Rönesans’ı Minimal Vuruşlarla Anlatmak

Johannes Vermeer’in ‘İnci Küpeli Kız’dan Leonardo da Vinci’nin ‘Mona Lisa’sına kadar Fuat Değirmenci, Rönesans başyapıtlarını cesur, minimal fırça darbelerine indirgeyerek dijital ortama taşıyor.

‘Minimal Rönesans’ başlıklı modern 3D render serisi, dünyanın en ünlü tablolarından bazılarını dijital olarak yeniden yorumluyor ve çağdaş bir ifadeyle resmedilen çizgiler, perspektifler, renkler ve ışık aracılığıyla orijinal özlerini kapsıyor. Hareketin insan merkezli düşünce anlayışının ‘yeniden doğuşunu’ vurgulayan Değirmenci’nin bu tarihi eserleri sadeleştirmesi, onların temel güzelliklerine odaklanıyor. Son zamanlarda, görsel ve hareket sanatçısı bu seriyi Dubai’nin Art World Creation NFT Galerisi ile bir fiziksel NFT koleksiyonu olarak piyasaya sürdü. 

tüm resimler © Fuat Değirmenci aracılığıyla Behance | başlık videosu © Art World Creation NFT Galeri

3D Render ‘Yeniden Doğuş’ Rönesans Başyapıtları

Fuat Değirmenci’nin ‘Minimal Rönesans’ı, başlangıçta Rönesans hareketi sırasında ortaya çıkan hümanizmin aydınlatıcı yeniden keşfini modern bir yorumla daha da canlandırıyor. Kendine özgü cesur ve deneysel stiliyle sanatçı , 14. ve 17. yüzyıllar arasında en saygın ustalar tarafından yaratılan en önemli tablolardan bazılarını yeniden canlandırdı. Johannes Vermeer’in ‘İnci Küpeli Kız’, Vincent Van Gogh’un ‘Otoportre’si, Leonardo da Vinci’nin ‘Mona Lisa’sı ve Salvador Dalí’nin ‘Filler’i, hassas hareketlerle uğraşan çağrıştırıcı 3D sanat eserleri olarak yeni bir hayat veriyor.
 
Değirmenci, üretim sürecinde resimlerin temel formlarını ve tonlarını 2 boyutlu bir düzlemde haritalandırarak, altındaki etkileyici rönesansı (‘yeniden doğuş’) vurgulamak için çalışmaların yoğun, gerçekçi detaylarını çıkararak başladı. Bu, rönesans sanatının içsel atmosferini toplu olarak hatırlatan doğrusal perspektifler, organik renkler ve dramatik ışık dahil olmak üzere formların ve karmaşık unsurların basitleştirilmiş yeniden yaratılmasıyla elde edilir. Tasarımlar daha sonra orijinal tabloların kimliklerini korurken minimal, kapsamlı dokulu fırça darbeleri üretmek için 3D modelleme yazılımında geliştirildi.

Johannes Vermeer tarafından ‘İnci Küpeli Kız’

NFT Ekosistemi Geleneksel ve Dijital Sanat Arasında ‘Fijital’ Köprü Kurmak

NFT galerisi Art World Creation Dubai ve dijital teşhir ajansı Octopus ile iş birliği içinde, ‘Minimal Renaissance’, geleneksel ve dijital sanat ile yenilikçi teknoloji arasında köprü kuran bir fiziksel NFT koleksiyonu olarak piyasaya sürüldü. Proje, Octopus tarafından geliştirilen yeni bir tabela yazılım teknolojisini NFT ekosistemine entegre ediyor. Satın alındığında, her bir NFT sanat eseri ayrıca çerçeveli bir dijital ekrana kilitlenir ve sahiplerine eserlerini fiziksel olarak istedikleri gibi göstermelerine olanak tanır.

Vincent Van Gogh’un ‘Otoportresi’
Salvador Dalí’nin ‘Filler’i

Bir yanıt yazın