//

NFT Ticaret Hacmi %98 Düştü

Dune Analytics, NFT işlem hacmini konu aldığı raporunda haftalık NFT işlem hacminde 2022’nin başından beri %98’lik düşüş olduğunu belirtti.

Ortaya çıktığı andan itibaren piyasayı domine eden NFT kavramı, Dune Analytics’in açıkladığı verilere göre popülaritesini kaybetmese de eskisi kadar umut vadetmiyor. Yayımlanan rapora göre blok zinciri alanında NFT işlem hacmi senenin başından beri 114,4 milyon dolara düştü. Bu düşüş, yüzdelik dilim olarak hesaplandığında ocak sonundaki 6,2 milyar dolarlık seviyeden %98’lik bir düşüş demek oluyor. NFT piyasasının önde gelen alış satış platformu OpenSea de geçtiğimiz aylarda satışlarının %75 düştüğü bilgisini vermişti. NFT’lerin son günlerde çizdiği olumsuz tabloya karşın en az bir NFT’ye sahip olan cüzdan sayısı, ocak sonundan bu yana 3,36 milyona kıyasla 6,14 milyona yükseldi.

NFT’lerin hâlâ rağbet görme sebepleri arasında markaların da NFT’lerden ilgilerini çekmemeleri söylenebilir. Keza kısa zaman önce Mastercard, Hi platformuyla ortaklık yaparak dünyanın ilk NFT baskılı banka kartını üreteceği açıklamasını yapmıştı. Buna karşın NFT işlem hacminde yaşanan düşüşün en büyük sebeplerinden birinin ünlü NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club (BAYC)’ın ününün düşmesi olduğu söyleniyor. Günün sonunda ilgi azalsa da NFT’lerin bir şekilde var olan sempatisini devam ettirdiği söylenebilir.

Bir cevap yazın