/////

Meta, Rusya ve Çin Manipülasyonuna Karşı Operasyonda

Sosyal medyanın kötüye kullanımını ve manipülasyonunu denetleme ve aynı şekilde iyileştirme konusunda bugün Meta, Rusya ve Çin’deki devlet temelli aktörlerden kaynaklanan iki önemli yeni etki operasyonunu tespit ederek kaldırdığını duyurdu.

Tanımlanan son ana ağ Rusya’daydı ve Ukrayna ihtilafı hakkında küresel görüşü etkilemeye çalışan 1.600’den fazla Facebook hesabından ve 700 Facebook Sayfasından oluşuyordu. 

Meta’ya göre:

“Operasyon bu yılın Mayıs ayında başladı ve Spiegel, The Guardian ve Bild de dahil olmak üzere Avrupa’daki haber kuruluşlarının meşru web sitelerini dikkatli bir şekilde taklit eden 60’tan fazla web sitesinden oluşan geniş bir ağ etrafında odaklandı. Orada Ukrayna ve Ukraynalı mültecileri eleştiren, Rusya’yı destekleyen ve Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarının geri tepeceğini savunan orijinal makaleler yayımlayacaklardı.”

Bu örnekte görebileceğiniz gibi grup, gündemlerini zorlamak için iyi bilinen haber sitelerinin modellenmiş kopyalarını oluşturdu.

Grup daha sonra bu gönderileri Facebook, Instagram, Telegram ve Twitter’da tanıtırken, ilginç bir şekilde, mesajlarını genişletmek için Change.org gibi kampanya web sitelerini de kullandı.

“Birkaç kez, operasyonun içeriği Avrupa ve Asya’daki Rus büyükelçiliklerinin Facebook Sayfaları tarafından güçlendirildi.”

Meta, bunun Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana kesintiye uğrayan en büyük ve en karmaşık Rus menşeli operasyon olduğunu söylerken, aynı zamanda ‘olağandışı bir gelişmişlik ve kaba kuvvet kombinasyonu’ sunduğunu söylüyor.

Bunun gibi manipülasyon çabaları her zaman gelişiyor, ancak bunun iyi bilinen haber sitelerini kopyaladığı ve muhtemelen birçok insanı ikna ettiği gerçeği, sürekli teyakkuz ihtiyacının altını çiziyor. Ayrıca, tüm bölgelerde eğitim müfredatının bir parçası olması gereken dijital okuryazarlık eğitimine olan ihtiyacı vurgulamakta.

Tespit edilen ikinci Çin kaynaklı ağ, ABD iç politikasının Çin ve Ukrayna’ya yönelik dış politikası etrafındaki kamuoyunu etkilemeye çalıştı.

Çin merkezli küme çok daha küçüktü (81 Facebook hesabından oluşuyordu), ancak bir kez daha siyasi aktivistlerin sosyal medyanın etkisini ve algoritmalarını halkı manipüle etmek için giderek daha gelişmiş yollarla nasıl kullanmaya çalıştıklarına dair bir örnek sunuyor.

Özellikle Rusya için, çeşitli grupların Meta tarafından yıl boyunca tespit edilip kaldırıldığı sosyal medya önemli bir silah haline geldi.

  • Şubat ayında Meta, Kiev’den haber editörlüğü yapan ve Batının ‘Ukrayna’ya ihanet ettiğini ve Ukrayna’nın başarısız bir devlet olduğu’ iddialarını yayımlayan Rusya kökenli bir ağı kaldırdı.
  • İlk çeyrekte Meta, Rusya’da işletilen ve başta Ukraynalı kullanıcıları hedef alan çeşitli ihlaller için insanları yanlış bir şekilde rapor etmek üzere koordine olan yaklaşık 200 hesaptan oluşan bir ağı da kaldırdı.
  • Meta ayrıca, Ukrayna birliklerinin savaşmadan teslim olması ve ülkenin liderlerinin ülkeden kaçması hakkında Lehçe ve İngilizce yayın yapan Belarus KGB’siyle bağlantılı faaliyet de tespit etti.
  • Meta ayrıca, daha önce 2016 ABD seçimleri öncesinde yanlış bilgilendirmeyi teşvik eden birincil ekip olan Rus İnternet Araştırma Ajansı (IRA) ile bağlantılı hesaplarla bağlantılı faaliyetleri ve ayrıca ‘Ghostwriter’ saldırılarını izliyor. Ukrayna askeri personelini hedef alan grup, sosyal medya hesaplarına erişim sağlama girişiminde bulundu.
  • İkinci çeyrekte Meta, St. Petersburg dışında faaliyet gösteren ve aynı zamanda Ukrayna işgali konusunda Rusya yanlısı perspektifleri teşvik etmek isteyen 1000’den fazla Instagram hesabından oluşan bir ağ tespit ettiğini bildirdi.

Gerçekten de 2016’da çevrim içi başarısını gördükten sonra, Rusya açıkça sosyal medyayı destek kazanmak ve/veya muhalefeti ateşlemek için kilit bir yol olarak görüyor. Bu da platformların neden dikkatli olmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Pew Research’ün en son verileri, Amerikalıların %31’inin artık Facebook’tan düzenli olarak haber içeriği aldığını gösteriyor.

Facebook’un bu konudaki etkisi muhtemelen daha önemli: Tanıdığınız ve güvendiğiniz kişiler tarafından paylaşılan haber ve görüşlerin de bir şekilde kendi düşünce ve düşüncelerinizi etkilemesi olasıdır.

Facebook’un gerçek gücü, en çok güvendiğiniz kişilerin en son haberler hakkında ne düşündüğünü size göstermekte yatıyor. Bu, artık uygulamadaki siyasi içerik selinden bıkmış gibi görünen kullanıcıları uzaklaştıran şey gibi görünüyor.

Meta’nın 2020 4. çeyrek kazanç duyurusunda CEO Mark Zuckerberg şunları kaydetti:

“Şu anda topluluğumuzdan duyduğumuz en önemli geri bildirimlerden biri, insanların politika ve tartışmaların hizmetlerimizle ilgili deneyimlerin önüne geçmesini istememesi. Dolayısıyla bu yıl milyonlarca insanın sağlıklı topluluklara katılmasına yardımcı olmaya odaklanmaya devam edeceğiz ve insanları birbirine daha da yakınlaştıracak bir güç olmaya daha da fazla odaklanacağız.”

Bunun işe yarayıp yaramadığı net değil. Ancak Meta, bölücü siyasi görüşlerin etkisini azaltmak için ana Haber Kaynağında eğlenceye ve daha hafif içeriğe odaklanmaya çalışıyor.

Bu durum, bunun gibi devlet temelli aktörlerin başarılı olması için koordineli çabalarının kapasitesini de azaltabilir. Ancak şu anda Facebook, özellikle daha fazla yorum ve tartışma yaratan gönderilerin algoritmik olarak genişletilmesi göz önüne alındığında, bu açıdan güçlü bir etki platformu olmaya devam ediyor.

Daha bölücü ve kışkırtıcı gönderiler daha fazla yanıtı tetikler ve bu da Sosyal Ağ genelinde erişimleri artırır. Bunu göz önünde bulundurarak, Facebook’un bu çabalar için istemeden nasıl mükemmel bir aşama sağladığını ve onları daha fazla topluluğa yaymak için erişim ve yankı uyandırdığını görebilirsiniz.

Bu nedenle, Meta’nın bu zorlamaları tespit etme çabalarını artırması iyi bir şey ama aynı zamanda platformun bu tür gruplar tarafından nasıl kullanılabileceğini ve demokrasiye neden bu kadar tehdit oluşturduğunu hatırlatıyor.

Çünkü gerçekten, etkilenip etkilenmediğimizi bilmiyoruz. Örneğin yakın tarihli bir rapor, Çin Hükümetinin, batılı gençler arasında anlaşmazlık ve kargaşa çıkarmak için uygulamada zararlı, tehlikeli ve anti-sosyal eğilimleri teşvik eden algoritmalar geliştirmesinde TikTok’a yardım etmede bir rol oynadığını öne sürdü.

Uygulamanın Çince versiyonundaki algoritma, Douyin, Çinli gençler için başarıyı ve desteği daha iyi teşvik etmek için ÇKP tarafından tanımlandığı gibi olumlu davranışları teşvik ediyor.

Bu, sosyal medya manipülasyonunun başka bir şekli mi? 

Bir yanıt yazın