//

Twitch Topluluğu Yayıncıların Kazandığı Paradan Memnun Değil

Twitch, platformdaki geniş kitleye sahip yayıncılardan bazılarıyla gelir paylaşma yüzdesine yenilikler getiriyor. Şu anda Twitch’le ortak olan yayıncıların çoğu kanallarına aboneliklerde 50/50 gelir payı alıyor. Bununla birlikte, Twitch büyük yayıncılar için 70/30’luk bir gelir payı sağlayan premium abonelik özelliğini sunmuştu.

Bölgeye göre değişse de yeni politikaya göre, premium koşullara sahip yayıncılar abonelik gelirlerinin yüzde 70’ini kazandıkları ilk 100.000 ABD Doları üzerinden alacak. Ancak bundan sonra, pay 50/50’ye geri dönecek. Twitch’in bu yeni politikası beklentiyi karşılamadı ve genel olarak olumsuz geri dönüşler aldı.

Twitch topluluğu tarafından 50/50 gelir paylaşımı düzelmesi gereken bir sorun olarak görülüyor. Twitch’in UserVoice adlı bildirim forumunda, gelir payının artırılması için başlatılan gönderiye 20.000’den fazla oy atıldı. Gönderinin yazarı SaltyWyvern, “Tüm yayıncıların aboneliklerden en az %70 gelir paylaşımı almasını görmek istiyorum. Şu anda hem Facebook hem de YouTube yayıncıları aboneliklerden yüzde 70 pay alıyor.” dedi.

Twitch başkanı Dan Clancy konu hakkında duyuru yayımladı ve Twitch’in ana hesabından bir tweet paylaştı. Fakat tweet ve duyurunun ele alınma şekli yalnızca topluluğu daha da sinirlendirdi. Twitch’in duyuruyu 05.57 gibi erken bir saatte yayımlaması da hoş karşılanmadı.

-Neden bunu gecenin bir yarısı paylaştınız? Aynı zamanda duyuru gerekli bir bilgi vermiyor. Laf salatası yapıp 50/50 gelir paylaşımını değiştirmediğinizi açıkladınız.

Yayıncıların üzün süredir beklediği bu 70/30 gelir paylaşımının reddedilmesi üzerine platformda aksamalar yaşandı. Yayıncıların bir kısmı Twitch’ten ayrılıp diğer platformlarda içerik oluşturmaya başladı. Ludwig, Myth ve LilyPichu, Twitch’ten ayrılıp Youtube ile anlaşan yayıncılar arasında. Yine de Twitch en çok izlenilen canlı yayın platformu olmaya devam ediyor.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın