//

Instagram’da Hedef Kitlenizi Araştırmanın 6 Yolu

İşletmenizin Instagram’da pazarlama yapması gerekip gerekmediğini mi merak ediyorsunuz? Pazarlamanızın doğru Instagram hedef kitlesini çekip çekmediğini mi merak ediyorsunuz?

Araştırmanızdan Hedef Pazarınız Hakkında Ne Öğrenebilirsiniz?

Pazar araştırması yaparak müşteri tabanınızı tanımak, ürün ve hizmetlerinizin tüketici talebi ve trendlerle uyumlu olduğundan emin olmak için önemlidir. İdeal olarak, işletmenizi açmadan önce kendi pazar araştırmanızı yapmanız gerekli olabilir. Ancak, özellikle yeni teklifler sunmayı planlıyorsanız, bulgularınızı periyodik olarak güncellemeniz faydalı olacaktır.

Instagram, pazar araştırması yapmak için kullanabileceğiniz birçok kaynaktan biri. Bu sosyal medya kanalı, aşağıdakiler gibi değerli bilgileri ortaya çıkarabilir:

  • Mevcut kitlenizin belirli ürünler, hizmetler ve teklifler için hedef müşteri tabanınızla eşleşip eşleşmediği
  • Hedef kitlenizin kitle boyutu ve demografik ayrıntıları. Potansiyel müşteriler olsalar ve henüz Instagram hesabınızı takip etmeseler bile
  • Hedef kitlenizin işletmeniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında halihazırda sahip olduğu marka bilinirliği düzeyi
  • Markanız veya tekliflerinizle ilgili belirli soruların yanıtları da dahil olmak üzere mevcut müşteriler arasındaki duygu ve tercihler
  • Rakip faaliyetleri de dahil olmak üzere bir bütün olarak sektör genelinde ve tüketici davranışındaki eğilimler

Instagram, pazar araştırması için ne kadar yararlı olsa da bazı dezavantajları da var. Instagram yalnızca kullanıcılarından veri sağlayabildiğinden, ondan elde ettiğiniz içgörüler kapsam olarak sınırlı olacaktır. Ekibiniz yalnızca Instagram pazarlamasını kullanıyorsa, birden fazla kaynağı araştırmak ve bulguları karşılaştırmak iyi bir fikir olabilir.

Bu kanaldan en fazla veriyi elde etmek için hem pasif (içgörüleri gözden geçirme) hem de aktif (soru sorma) taktiklerini kullanmak faydalı olacaktır. Topladığınız bilgileri analiz etmeye zaman ayırmaya hazır olun, böylece karar vermenize rehberlik edecek eyleme geçirilebilir içgörüler elde edebilirsiniz.

Instagram’da Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Instagram uygulaması ve Meta Business Suite birlikte, pazar araştırması için birkaç ilginç yol sunar. Marka bilinirliği, tüketicinin satın alma alışkanlıkları ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için şimdi kullanmaya başlayabileceğiniz altı seçeneğe bakalım.

#1: Instagram Kitle İstatistiklerini Kontrol Edin

Her ürün hattı veya hizmet teklifinin bir hedef kitlesi vardır. Ancak markanızın belirli bir segmente hitap etmek istemesi, sizin işletmenizle kimin ilgileneceği veya Instagram hesabınızı kimin takip edeceği anlamına gelmez.

Instagram takipçileriniz, ulaşmak istediğiniz hedef kitleden önemli ölçüde farklı çıkarsa, hedef pazarınızı tamamen yeniden düşünmeli misiniz? Muhtemelen hayır.  Ancak kitle içgörülerinizi gözden geçirmek, hedeflemenizi genişletmenizi ve yeni, daha kazançlı bir müşteri tabanına erişmenize yardımcı olabilir.

Meta Business Suite Insights

Business Suite’te, Insights panosuna gidin ve Kitle sekmesine tıklayın. Mevcut Kitle sekmesinde, Business Suite, yaş, cinsiyet ve konum dahil olmak üzere mevcut Instagram takipçilerinizin demografisini gösterir.

Yaş ve cinsiyet kırılımları, markanızın alıcı kişiliğine göre nasıl? Mükemmel bir şekilde eşleşiyorlar mı yoksa Instagram’da belirli bir segment daha mı öne çıkıyor? Web sitesi analizlerinizde olduğu gibi diğer kanallarda da benzer modeller görüyorsanız, hedef pazarınızı gözden geçirmek için pazarlama ekibinizle birlikte çalışmak isteyebilirsiniz.

Instagram takipçileriniz için en iyi şehirleri ve ülkeleri incelemek için aşağı kaydırın. Bazı yerler, halihazırda hedeflediğiniz şehirler veya bölgelerle ücretli veya organik sosyal medya içeriğiyle eşleşebilir. Ancak diğerleri, keşfedilecek yeni alanlar ve yerelleştirilmiş bir müşteri tabanı oluşturmak için yeni fırsatlar konusunda sizi uyarabilir.

Adreslenebilir pazarınızın Meta platformlarında ne kadar büyük olduğunu ve bu kullanıcıların paylaştığı özellikleri mi merak ediyorsunuz? Henüz hesabınızı takip etmeyen Instagram kullanıcıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Potansiyel Kitle sekmesine gidin.

Zaten bildiğiniz bazı özellikleri eklemek için filtreleri kullanın. Ardından, işletmenizin ilgi alanlarını girin ve potansiyel pazarınızı ölçmek için tahmini kitle büyüklüğünü kullanın. Hedef kitlenizin daha fazla üyesine ulaşmanın yeni yollarını belirlemek için en iyi şehirleri ve ilgi alanlarını inceleyin.

Instagram Uygulama Analizleri

Instagram uygulamasında hesabınıza gidin ve Analizler sekmesine dokunun. Öngörülere Genel Bakış bölümüne gidin ve üç bölümün her birini ayrı ayrı inceleyin. Sonra bulduklarınızı karşılaştırın.

Toplam Takipçi sekmesiyle başlayın. Takipçileriniz için yaş, cinsiyet ve konum dağılımını inceleyin.

Bu verileri Ulaşılan Hesaplar sekmesindeki ilgili dökümle karşılaştırın. İnsanlara nereden ulaşıyorsunuz ve henüz sizi takip etmeyen kaç kişi var?

Ardından bulgularınızı, işletmenizle en çok ilgilenen ve satın alma niyetini en fazla gösterebilecek kullanıcıları yansıtan Etkileşimli Hesaplar sekmesiyle karşılaştırın. En ilgili kitle segmentleri kimlerdir ve işletmeniz onlara aktif olarak nasıl pazarlama yapıyor?

#2: Instagram İçerik Analizini Değerlendirin

Demografi ve ilgi alanları, Instagram’daki mevcut ve potansiyel kitleniz hakkında size çok şey söyleyebilir. Ancak neye tepki verdiklerini ve nasıl tepki verdiklerini görmek size daha da nicelikli içgörüler sağlayabilir.

Instagram uygulamasındayken, Etkileşimli Hesaplar sekmesinde içerik analizini görüntülemek için aşağı kaydırın. İlk olarak, her içerik türü için toplam etkileşim sayısına bir göz atın. Kullanıcılar içeriğinize çok fazla yorum mu bırakıyor yoksa kaydetme veya paylaşmaları mı daha yüksek? En fazla etkileşimi sağlayan gönderileri ve hikayeleri belirleyin. 

Kullanıcılar en sık ne tür içerik veya konulara yanıt veriyor? Bu verilerle, belirli ürünlere olan talep veya belirli bölgelerdeki ilgi hakkında varsayımlarda bulunabilirsiniz.

#3: Instagram Yorumlarını ve DM’leri İnceleyin

Instagram analitiği, çok sayıda yararlı veriyi hızlı bir şekilde toplamanıza yardımcı olabilir, ancak bu bilgiler çok ayrıntılı değildir. Yorumları ve DM’leri analiz etmek çok daha fazla zaman ve manuel inceleme gerektirir ancak size çok daha faydalı sonuçlar verebilir.

Bazı üçüncü taraf istihbarat araçlarının Instagram etkileşimini otomatik olarak izleyip değerlendirebileceğini unutmayın. Ancak amaçlarımız doğrultusunda, her işletmenin ücretsiz olarak erişebileceği yerel araçlara odaklanacağız.

Business Suite’te, gelen kutunuzdaki Instagram Yorumları sekmesini açın. En iyi performans gösteren gönderilerinizi bulun ve bağlamı ölçmek için yorumları okuyun. Genel duyarlılığı izleyebilmek için olumlu, olumsuz ve tarafsız yorumların oranını çizin.

DM’leriniz için de aynısını yapın. DM’lerinizi verimli bir şekilde sıralamak ve filtrelemek için bir etiketleme sistemi oluşturmayı düşünün. Örneğin, duyarlılık etiketleri ekleyebilir veya kullanıcıların mevcut müşteriler mi yoksa potansiyel müşteriler mi olduğunu belirtebilirsiniz. Ardından, segmentleri daha hızlı hesaplayabilir ve karşılaştırabilirsiniz.

Bu verilerle, insanların markanız ve teklifleriniz hakkında nasıl hissettikleri hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Ancak yorumların ve DM’lerin yalnızca insanların doğrudan markanızla konuştuklarında söylediklerini yansıttığını ve bu nedenle müşteri duyarlılığının tamamını değerlendiremeyebileceğinizi unutmayın.

#4: Etiketleri ve Marka İfadelerini Analiz Edin

Instagram resmi bir inceleme platformu olmayabilir. Ancak bu, müşterilerinizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi gayri resmi olarak incelemesini veya platform genelinde markanız hakkında fikir beyan etmesini engellemez. Bahsedilenleri ve etiketlenmiş gönderileri bulmak için zaman ayırırsanız, hedef kitlenizin markanızı nasıl gördüğüne dair daha eksiksiz bir resim elde edebilirsiniz.

Instagram uygulamasında profilinize gidin ve Etiketli sekmesini görüntülemek için ögesine dokunun. Burada, ürün ve hizmetlerinizi öne çıkaran, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler de dahil olmak üzere, kullanıcıların sizi etiketlediği tüm Instagram gönderilerini göreceksiniz.

Bahsetmeler, Instagram bildirim akışına hızla gömülme eğilimindedir, ancak bunları Business Suite’te kolayca bulabilirsiniz. Gönderi ve Hikayeler panosundan Bahsedilenler ve Etiketler sekmesine gidin. Açılır menüyü kullanarak Instagram’ı seçin ve başlıkta markanızdan bahseden tüm gönderileri inceleyin.

Yorumlar ve DM’lere benzer şekilde, etiketler ve bahsetmeler manuel inceleme gerektirir. 

Ancak Instagram kullanıcıları markanız hakkında konuşuyorsa, ne söylediklerini anlamak çok önemlidir. Pazar araştırmanızı bilgilendirmek için aşağıdakileri çizebilirsiniz:

  • Zaman içinde etkinlik ve kalıplardaki ani artışları görebilmeniz için etiket ve bahsetme tarihleri
  • Olumlu ve olumsuz yorumları takip edebilmeniz veya şikayet etme veya sorgulama gibi diğer amaçları değerlendirebilmeniz için etiketlerin ve mentionların duyarlılığı
  • Markanızın çeşitli yönleriyle ilgili farkındalığı izleyebilmeniz için bahsedilen ürünler veya hizmetler
  • Markanızın halihazırda ulaştığı etkileyici topluluk türlerini görebilmeniz için markanızdan bahseden veya etiketleyen kullanıcılar

#5: İlgili Hashtagleri Arayın

Kullanıcılar, söyleyeceklerini markanızın görmesini istediğinde, hesabınızı etiketleme veya @kullanıcı adınızdan bahsetme olasılıkları daha yüksek olur. Ancak daha az samimi paylaşımlar yapıyorlarsa, Instagram kullanıcıları markanızdan bahsetmeyebilir veya markanızı etiketlemeyebilir. Bu nedenle, başlıklarda ve yorumlarda hashtag’leri ve diğer ilgili terimleri aramak önemlidir.

Markanızla ilgili içeriği aramak için Instagram’ın Keşfet sekmesini kullanın. Marka adınızı ve markanızın hashtag’lerinizi arayarak başlamak faydalı olsa da temel bilgilerin ötesine geçmek iyi bir fikirdir. Örneğin, en popüler ürünlerinizi veya markanızın yaygın takma adlarını ve yanlış yazımlarını arayabilirsiniz.

Pazar araştırmanızı besleyen rakip ve sektör araştırması yapmak için Instagram’ın Keşfet sekmesini de kullanabilirsiniz. Örneğin, rakiplerinizle ilgili Instagram gönderilerini arayabilir ve müşteri duyarlılığını ölçebilirsiniz. O zaman markanızın nasıl karşılaştırıldığını ve sektörde nerede durduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Sektör terimlerini ve hashtag’leri aramak, tüketici eğilimlerini ve ortaya çıkan davranışları anlamanıza da yardımcı olabilir. Belirli bir alanda artan talebi belirleyebilirseniz, markanızı büyütmek için fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Ancak ne kadar çok veri toplarsanız, onu yönetmek ve Instagram uygulamasında içgörüler toplamak o kadar zorlaşır. Instagram’ı sosyal dinleme ve pazar istihbaratı için kullanma konusunda ciddiyseniz, ekibiniz için aramalar yapabilen ve analizler sağlayabilen üçüncü taraf bir platforma yatırım yapmak iyi bir fikir olur.

#6: Instagram Takipçilerinize Sorun

Şimdiye kadar, zaten var olan içeriği ve kitleleri analiz etmeye odaklandık. Ancak Instagram, potansiyel müşterilere ve mevcut müşterilere markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında soru sormak için bazı ilginç seçeneklere de sahiptir. Instagram’da nasıl görüş sorabileceğinize bakalım.

Instagram Hikayelerinde Pazar Araştırması

Hikayeler oluşturduğunuzda, etkileşimi hızlandırmak için etkileşimli çıkartmalar kullanabilirsiniz. Örneğin, takipçilerinizin teklifleriniz hakkında soru sormasını sağlamak için soru etiketini kullanabilirsiniz. Soruları yanıtlamaya ek olarak, içgörüleri marka bilinirliğini ve talebini değerlendirmek için kullanabilirsiniz. Müşterilerin bir seçeneği diğerine tercih edip etmediğini veya takipçilerin ideal müşteri profilinize uyup uymadığını öğrenmek ister misiniz? Kullanıcıların yanıtları paylaşmalarını veya tercihlerini belirtmelerini sağlamak için anket veya emoji kaydırıcı etiketini kullanabilirsiniz. Anket seçeneğiyle, veri toplamayı kolaylaştırmak için kullanıcılara birden fazla yanıt verebilirsiniz.

Kendinizinkini ekleyin etiketi, takipçilerin daha ayrıntılı yanıtlar paylaşmalarını sağlamak için de yararlıdır. Örneğin, takipçilerden en sevdikleri ürünün resmini paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Böylece gelecekteki bir ürün hattı için fikir edinebilir veya şu anda doğru tasarımları stokladığınızdan emin olabilirsiniz.

Instagram Reels’da Pazar Araştırması

Hikayeler gibi Reels’larda da etkileşimli çıkartma seçenekleri bulunur. Hedef kitlenizin şunu veya bunu seçmesini sağlamak için anket etiketlerini kullanabilir veya onlardan bir tercih belirtmelerini istemek için emoji kaydırıcısını kullanabilirsiniz. Kendinizinkini ekleyin çıkartması da görsel veri toplamak için kullanılabilir.

Etkileşimli çıkartmalardan elde edilen sonuçların 48 saat sonra kaybolduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle, araştırmanızı kaybetmemek için sonuçları süresi dolmadan kontrol ettiğinizden emin olun. Reels’lar ile tamamen yeni içerik oluşturmanız gerekmez. Remix aracını kullandığınızda, içeriğinizdeki eski gönderileri yeniden kullanabilirsiniz. Yayımlanmış herhangi bir Reels’ı veya gönderiyi seçin, menüyü açın ve Remix seçeneğini seçin. Ardından, karşılaştırma olarak kullanmak üzere yeni bir fotoğraf veya video seçin ve takipçilerin etkileşime geçmesini sağlamak için etkileşimli çıkartmalardan birini kullanın.

Instagram Gönderilerinde Pazar Araştırması

Instagram gönderileri, hikayeler ve Reels’larla aynı etkileşimli seçeneklere sahip olmayabilir. Yine de bunları pazar araştırması için kullanabilirsiniz. Kitleniz feed’de gezinirken dikkat çekmek için sorunuzun yalnızca başlıkta değil resimde göründüğünden emin olun. Aynı örneği yukarıdan devam ettirerek, hedef kitlenize tercih ettikleri ürünü sorabilirsiniz. Paylaşmak için birkaç seçeneğiniz varsa, kaydırmalı gönderiler özellikle işe yarar. Soruyu ilk resimde netleştirebilir ve ardından tüm seçenekleri görmek için takipçilerden kaydırmalarını isteyebilirsiniz.

Takipçilerin fikirlerini nasıl ifade etmelerini istediğinizi açıkça belirtin. Örneğin, tercih ettikleri renk, boyut veya tasarımla ilgili yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz. Ardından, bir hafta geçtiğinde veya yorumlar yavaşladıktan sonra yanıtları inceleyebilir ve grafiklendirebilirsiniz.

Instagram Bio’da Pazar Araştırması

Müşterilerin ve potansiyel müşterilerin yapmasını istediğiniz bir pazar araştırması anketiniz mi var? Dikkat çekmek için basit bir harekete geçirici mesaj kullanarak doğrudan Instagram biyografinize yönlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın