//

Twitter, Araştırmacıları Yalan Haberleri Engellemek İçin Davet Ediyor

Twitter, platform manipülasyonunda büyük ölçekli kalıpları belirlemek için harici akademik araştırma ekipleriyle ortaklığını genişletmek istiyor.

Şirket bugün, seçilmiş araştırmacılardan oluşan bir grup olan Twitter Denetleme-Araştırma Konsorsiyumu’nun (TMRC) bir parçası olmak için başvuruları başlattı. Katılımcılar, dünya çapında devlet destekli bilgi operasyonlarıyla ilgili tweet veri kümelerine düzenli olarak erişim hakkına sahip olacaklar.

Araştırmacılar, verilerden elde ettikleri çıktıları ileride gerçekleşebilecek aynı manipülasyonlarla mücadelede, gelecekteki yaklaşımları şekillendirebilecek eğilimleri incelemek ve belirlemek için çalışıyorlar.

Twitter:

“Akademisyenlere ve araştırmacılara belirli, ayrıntılı verilere erişim hakkı sağlayarak (yalnızca toplu raporlara değil), içgörüler bulmalarını ve raporların görünürlüğünü artıracak şekilde bilgileri bağlamsallaştırmalarını sağlıyoruz.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Haziran ayından bu yana, TMRC üyeleri, bu tarz manipülasyonlardan korunmak adına Twitter kullanım eğilimleri kapsamında çeşitli araştırma raporları paylaştı.

Bu raporlar yetkililer tarafından, “Bu veriler, TMRC’nin Stanford İnternet Gözlemevi, Cazadores de Fake News ve Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’ndeki ortakları tarafından şimdiden kritik araştırmalara olanak sağladı.” şeklinde değerlendirildi.

Faydayı üst düzeye çıkarmak için Twitter, artık akademiyi, sivil toplumu, STK’ları ve gazetecileri de kapsayacak şekilde bütün küresel araştırmacılara başvurular açacak.

Twitter bunu, “Amacımız basit: İçerik moderasyonu. Kullanıcılarla daha fazla konu hakkında daha fazla veri paylaşarak şeffaflığa öncelik vermek.” açıklamasıyla duyurdu.

Twitter, gazeteciler arasındaki popülaritesi nedeniyle bu açıdan ekstra önem arz eden bir platform. Bu nedenle platformda tweet’lenen iddialarla ve onların getirdiği büyük seslerle gündeme yön veren bir kanaat lideri konumunda. Yani, bir moderasyona ihtiyacı olduğu su götürmez bir gerçek.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir cevap yazın