//

Instagram “Çıplaklık Koruması” Özelliğini Test Ediyor!

Instagram, kullanıcılarının DM’ler aracılığıyla alabilecekleri olası çıplak fotoğrafları engelleyecek bir çıplaklık filtresi test ediyor.

Uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi tarafından ortaya çıkarılan bu özelliğe genel bakış bölümünde belirtildiği gibi, yeni ‘çıplaklık koruması’ seçeneği, Instagram’ın iOS’ta geçen yılın sonlarında piyasaya sürülen ve olası potansiyelleri tespit etmek için cihazınızdaki gelen ve giden mesajlardaki ekli resimleri tarayan çıplaklık algılama ögesini etkinleştirmesine olanak tanır.

Tespit edildiğinde, sistem görüntüyü bulanıklaştırabilir. Bu, Instagram ve ana şirket Meta’nın bu özellik için verilerinizi indirip analiz etmeyeceği anlamına geliyor. Yani bütün süreç cihazınızda işleniyor.

Elbette mesajlarınız kontrol edildiği ve içeriğe göre filtreleme uygulanacağı için bu hala endişe verici. Ancak Apple, kullanıcılara gerçek görüntüleri de indirmediğine ve bunların hepsinin kişisel etkileşimlerinizin özelliklerini izlemeyen veya takip etmeyen makine öğrenimi ve veri eşleştirme yoluyla yapıldığına dair güvence vermek için çalıştı.

Her iki durumda da, güvenlik değerleri bu tür endişelerden daha ağır olabilir. Genç kullanıcıları için güvenlik önlemlerini artıran Instagram, yaşadığı cezalar ve ihlaller sonucunda harekete geçmiş gibi görünüyor.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın