///

Meta Hisselerinde Büyük Güven Düşüşü

Facebook hisseleri,  pandeminin başından bu yana görülen en düşük seviyelere indi.

Haftayı 146,29 dolardan kapatarak %14 düştükten sonra Facebook’un ana şirketi Meta’nın hisseleri Mart 2020’den bu yana en düşük noktasında görüldü. Meta, Big Tech hisseleri arasında açık ara en büyük düşüşü yaşadı ve son 12 ayda değerinin %61’ini kaybetti. Üst üste beş gün boyunca düşüş yaşarken Meta, Covid-19’un ilk günlerinin ABD hisse senetlerini sarstığı 16 Mart 2020’deki kapanış fiyatının sadece 28 sent üzerinde işlem görüyor. Meta 146.01 doların altına düşerse Ocak 2019’dan bu yana en düşük seviye olacak.

Facebook, tüketicinin sosyal medya şirketine olan güvenini test eden ve bir dizi hararetli kongre oturumuna yol açan Cambridge Analytica Skandalı’nın ardından güven tazelemek için uğraşıyordu. Bununla birlikte Facebook, ABD’deki aktif kullanıcılarını yüzde 1’in biraz altında olsa da bu çeyrekte genişletmeyi başarmıştı. 2021 Ekim ayında adını resmi olarak Meta olarak değiştirdiğinden beri CEO Mark Zuckerberg ve şirket için haberler neredeyse tamamen kötüydü. Ayrıca Apple’ın iOS gizlilik güncellemesi, şirketin reklamları hedeflemesini zorlaştırdı ve sosyal medya rakibi TikTok’un artan popülaritesi, kullanıcıları ve reklam verenleri uygulamadan uzaklaştırdı.

Bu arada, ekonomik yavaşlama birçok şirketin çevrim içi pazarlama harcamalarını geri çekmesine neden oldu. Temmuz ayında Meta, üst ve alt satırlarda eksik olan ikinci çeyrek kazançlarını bildirdiği için ikinci bir düşüş dönemi beklediğini de belirtti.

Aylin Aşkın

Dijital platformlar insanın kişisel ve mental gelişimi için günümüzde pragmatik yaklaşıldığında insanı bir üst seviyesine davet eden bir hal aldı.O İnsanın gelişim üzerine kendisine çizdiği görünmez sınırları dijitalin doğru kullanımı ile aşabileceğine inanıyor.Onun sloganı ise "Dijital ile kendini sınırlarının çok ötesinde bulacaksın."

Bir cevap yazın