//

Instagram, Marka ve Influencer İş Birlikleri için Kazanç Odaklı Bir Özellik Geliştiriyor

İçerik oluşturucuları şüphesiz Instagram için kilit bir odak noktası. Instagram ne kadar çok içerik oluşturucuyu platformda tutarsa onlar da o kadar paylaşım yapmaya, dolayısıyla da daha fazla takipçi çekmeye başlıyor. Bu da Instagram için daha çok kullanıcı demek oluyor.

Instagram, içerik oluşturucuları için değişken ek gelir araçları sağlayacak bir dizi gelir paylaşımı ve yaratıcı finansman seçeneklerini test ediyordu. Şimdi ise içerik oluşturucuların potansiyel reklam ortaklıkları için markalara sunabileceklerini sergilemelerine yardımcı olacak başka bir seçenek üzerinde çalışıyor.

Instagram’ın üzerinde çalıştığı yeni araç kiti

Uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi tarafından yayımlanan bu ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi, Instagram şu anda içerik oluşturucularına markalara yönelik rehberlik edecek yeni bir “medya kiti” seçeneği geliştiriyor.

İçerik oluşturucuları, en iyi gönderilerini sergileyebilecek ve örnek olarak geçmişteki iş birliklerini sunabilecek. Süreç aynı zamanda önemli analitik ve izleyici istatistiklerini de ekleyerek, Instagram varlığınızı potansiyel bir tanıtım kanalı olarak markalara sunmayı basitleştirecek.

Gelecek yeni araç kiti, zaten içerik oluşturucular için aşağı yukarı bu işlevi yerine getiren Meta’nın “Creator Marketplace” platformuna benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Meta Creator Marketplace servisinin ekran görüntüsü

İkisi arasındaki fark, içerik oluşturucuların kendilerini potansiyel ortaklarına nasıl tanıtacakları ve kendilerini nasıl temsil edecekleri konusunda doğrudan kontrole sahip olmaları olacak. Bu, yeni medya setini potansiyel işbirlikleri için doğrudan bir portföy ve hesap özeti gibi kullanabilecek olmaları hem markalar hem de içerik üreticileri için büyük kolaylık sunacak. Ek olarak, Creator Marketplace şu anda yalnızca ABD’de faaliyet gösteren markalarla ve yalnızca özel davetle kullanılabilmekte.

Instagram, geliştirme aşamasındaki ürünün yalnızca dahili bir prototip olmasına rağmen, seçeneği aktif olarak denediğini doğruladı.

Yeni araç kiti hem tanınmış sosyal medya yıldızları için büyük fırsata hem de Instagram’ın rakiplerinden daha fazla içerik oluşturucuyu bünyesine çekme konusunda cezbedici olabilir.

Sosyal medyada ise şirketler rekabeti artıyor. Hem Meta hem de YouTube daha kazançlı gelir paylaşımı teklifleri ile TikTok yıldızları için giderek daha çekici bir hale geliyor. TikTok’un aksine, YouTube ve Meta içerik üreticilere düzenli ödeme imkanı konusunda son dönemde büyük adımlar atıyor.

Yayın içi reklamlar veya benzeri yöntemler ile doğrudan para kazanma araçları sunamayan TikTok, içerik oluşturucu ödeme seçeneklerini hâlâ bir zemine oturtmadı. Öte yandan rakipleri, eninde sonunda en iyi yıldızların kendi platformlarında daha iyi hizmet ve ödeme alacaklarını farkederek onları tercih etmeleri için durmadan çalışıyor.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın