fbpx

Adobe, Figma’yı Rekor Fiyata Satın Alacak!

Gönderen Tutku Oza Topçu
3 dk Okuma Süresi

Adobe, dijital tasarım alanındaki en büyük rakiplerinden biri olan Figma’yı 20 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

Adobe’nin bu rekor satın alımı şirketi şimdiden zora soktu. 20 milyar dolarlık rekor satın alım, şirketin neredeyse 3 aylık kazancına denk geliyor. Bu sürpriz satın alım sonrası Adobe hisseleri, borsa öncesi açılışta yaklaşık %10’luk bir düşüşle işlem görüyor.

Endişeli olanlar ise sadece yatırımcılar değil. Çeşitli kullanıcılar ve kullanıcı grupları, Adobe ve Figma’ya, nasıl entegre olacaklarına ve kullanıcılarını bir sonraki adıma nasıl götüreceklerine dikkat etmeleri için şimdiden tepkilerini koymaya başladı.

Adobe, satın alımın yarı nakit yarı hisse senedi şeklinde bir anlaşma şeklinde gerçekleştiğini söyledi. Ayrıca Figma CEO’suna ve çalışanlarına Figma’nın kapanışından dört yıl sonra verilecek 6 milyon ek sınırlı hisse senedi birimini de içereceğini söyledi. Figma’nın “Gerekli yasal izinlerin ve onayların alınmasına ve Figma hissedarlarının onayı da dahil olmak üzere diğer kapanış koşullarının yerine getirilmesine bağlı olarak” 2023’te kapanması bekleniyor.

Figma, bireysel kullanıcılar ve ekipler için geliştirilmiş, bulut tabanlı, akıcı bir ortamda yürütülen tasarım ve prototip oluşturma platformuydu. Güçlü yanlarını koruyarak bugüne kadar yaklaşık 4 milyon kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı. Adobe, hız kesmeden dijital yaratım dünyasında bir dizi işletme kuruyor ve satın alıyor. Bu, şüphesiz Adobe’nin tasarım araçlarını mümkün olan tüm alanlara genişletmek istemesinin bir sonucu.

Satın alım sonrası ise Adobe uygulamaları ve Figma arasında kesintisiz bir bağlantı oluşturmak ve hepsini bir araya getirmek için yeni düzenlemeler gerekecek. Adobe, elbette, AdobeXD adındaki programıyla zaten böyle bir ortama sahipti. Bu anlaşma tamamlandığında ise bununla ne olacağı henüz belli değil.

Tüm bunların antitröst yetkililerinin dikkatini çekip çekmeyeceği ise hâlâ meçhul. Adobe, kullanılan birçok araçta halihazırda sektörü domine eden bir şirket ve şimdi de ürün yelpazesini tasarım alanındaki en büyük rakiplerinden birisini satın alarak genişletiyor.

20 milyar dolarlık bir fiyat etiketi, Haziran 2021’de 10 milyar dolar değerinde olan Figma için oldukça büyük bir meblağ . Ancak Adobe, büyük bir rakibi ortadan kaldırmaktan fazlasını yapıyor. Hızlı ölçeklenen bir işi satın alıyor. Anlaşma kesinlikle dijital tasarım dünyasındaki diğer büyük isimlerin önünü açıyor. Özellikle Canva ve Sketch gibi şirketler için sırada ne olduğunu görmek ilginç olacak.

dijitaliyidirProfilF
Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh. Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Tutku Oza Topçu
İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh. Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.
Yorum yaz