Walmart “Kendi Modeliniz Olun” Teknolojisi ile Online Alışverişte Çağ Açmaya Hazırlanıyor

Walmart, çevrim içi alışveriş yapanların hem görünüm hem de vücut tipi olarak kendilerine benzeyen modellerde, kıyafetleri daha iyi görselleştirmelerine olanak tanıyan yapay zeka destekli sanal deneme teknolojisini müşterilerin kendi fotoğraflarını kullanabileceği şekilde geliştiriyor.

Daha önce Walmart müşterileri, giysilerin kendi vücutlarında ve kendi cilt tonlarıyla bir dizi giyim eşyasında nasıl görüneceğini görmek için kendilerine en çok benzeyen sanal modeli bulmak için düzinelerce farklı model arasından seçim yapabiliyordu. Şirket, alışveriş yapanların modellerden birini seçmek yerine kıyafetlerin üzerlerinde nasıl göründüğünü görmek için kendi fotoğraflarını kullanmalarına olanak tanıyan “Kendi Modeliniz Olun” adlı yeni bir teknolojiyi piyasaya sürüyor.

Walmart’ın Sanal deneme teknolojisi girişimi 2021’de Zeekit’i satın almasından geliyor. Zeekit’in bilgisayar görüşü ve sinir ağı destekli özelliği, giyinmiş bir görüntü oluşturmak için giysilerin katalog görüntülerini analiz etme yeteneğine sahip. Sinir ağlarının kullanımı, örneğin kumaş dökümü veya kol uzunluğu gibi boyut, renk ve diğer faktörler dahil olmak üzere bir ürünün farklı varyasyonlarını belirlemeye yardımcı olur. Walmart, sonucun, bir fotoğrafın basitçe başka bir görüntünün üzerine yerleştirildiği diğer bazı deneyimlerden daha gerçekçi görüntüler olduğunu söylüyor. Walmart Yeni İşletmeler ve Gelişen Teknoloji Kıdemli Başkan Yardımcısı Cheryl Ainoa, “Müşterilerin memnun olmadığını hissettiğimiz nokta, birçok AR deneyiminin temelde düz bir görüntünün, düz bir görüntü üzerine alıp yerleştirmeye eşdeğer olmasıdır.” diyor. “Bu, bu giysinin üzerimde nasıl görüneceğini gerçekten deneyimlemelerine izin vermiyor.”

Başlangıçta, Walmart sanal deneme seçeneklerini 5’2″ ile 6’0″ arasında değişen modellerde ve binlerce üründe XS ile XXXL arasında değişen boyutlarda sundu. Bugün itibariyle, bu önceki yineleme artık Champion, Levi’s ve Hanes gibi ulusal markalarda ve Sofia Active by Sofia Vergara, Love & Sports, ELOQUII Elements, Time & Tru dahil Walmart’ın marka portföyünde 270.000’den fazla üründe mevcut. Athletic Works, Terra & Sky, No Boundaries, Avia ve The Pioneer Woman. Walmart Marketplace’teki daha az sayıda ürün de bu özelliği desteklemekte. Ayrıca 50 modelden 100’ün üzerine çıkarıldı. Gelecek genişlemeyle birlikte, müşterilerin artık yalnızca mevcut modeller arasından seçim yapması gerekmiyor. Bunun yerine masaüstünden alışveriş yapanlar ve Walmart’ın mobil uygulamasının kullanıcıları, daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaratmak için kendi fotoğraflarını kullanabilecek. Bu seçenek, önümüzdeki haftalarda Android, iOS kullanıcılarına ve Web’e sunulacak. Başlamak için, müşterilerin kendi görüntülerini sisteme aktarmak için önce Walmart iOS uygulamasıyla fotoğraflarını çekmeleri gerekir. Oradan, desteklenen herhangi bir giysiyi sanal olarak deneyebilir ve gerçekte nasıl göründüğünü görebilirler. Oturum açıldıysa, fotoğraf gelecekte kullanılmak üzere müşterinin hesabıyla ilişkili kalır ve istendiği zaman silinebilir.

Perakendeci, herkesin kendisini bir manken olarak kullanmak istemeyeceğini kabul ediyor. Bu nedenle yeni eklemenin yanı sıra daha önce kullanılan “Modelimi Seç” özelliğini desteklemeye devam edecek. Yine de şirketin uzun vadeli hedefi, daha fazla müşteriyi alışveriş yapmalarına yardımcı olmak için kendi imajlarını kullanmaya teşvik etmek. İster çevrim içi ister mağazada olsun, soyunma odasını atlamanın bir yolu olarak da görülebilir. Gelecekte Walmart, teknolojiyi erkek ve çocuk giyimine ve hatta aksesuarlara kadar genişletmek ve daha fazla marka entegrasyonu sunmak istiyor. “Kendi Modeliniz Olun”, bugünden önce Walmart iOS uygulamasında yumuşak bir şekilde başlatılmıştı, ancak bugünden itibaren daha geniş bir alana yayılıyor. Bu tür teknolojilerinin Türkiye’ye ve diğer markalara gelmesini merakla bekliyoruz.

Aylin Aşkın

Dijital platformlar insanın kişisel ve mental gelişimi için günümüzde pragmatik yaklaşıldığında insanı bir üst seviyesine davet eden bir hal aldı.O İnsanın gelişim üzerine kendisine çizdiği görünmez sınırları dijitalin doğru kullanımı ile aşabileceğine inanıyor.Onun sloganı ise "Dijital ile kendini sınırlarının çok ötesinde bulacaksın."

Bir cevap yazın